Մենք նպատակ ունենք ավելացնել Վրաստանի տարածքով Հայաստանից դեպի Ռուսաստան լաստանավային փոխադրումների թիվը։ Այս մասին մայիսի 30-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նա պարզաբանեց, որ այժմ փոխադրումներն իրականացվում են շաբաթը մեկ անգամ։ Նրա խոսքով, ավտոմոբիլային փոխադրումների համեմատությամբ, լաստանավային փոխադրումները փոխադրվող բեռի քաշի առումով առավելություններ ունեն։ «Առավելությունը նաեւ գնային հատվածում է, երբ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանի եվրոպական մասից դուրս ուղղություններին։ Բացի այդ, գները գրեթե չեն փոխվում՝ անկախ սեզոնից»,- ընդգծեց Քերոբյանը։ Նա նկատեց, որ դա թույլ է տալիս ավելի լավ բիզնես պլանավորել, հատկապես ծանր բեռներ փոխադրողների համար:
Նախարարն ասաց, որ հունիսին վերջնականապես կձեւավորվի Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերությունը, ինչը թույլ կտա նվազեցնել ռիսկերը հայկական ապահովագրական ընկերությունների համար։

Мы нацелены на увеличение количества паромных рейсов из Армении в Россию транзитом через Грузию. Об этом в беседе с журналистами 30 мая заявил министр экономики Армении Ваан Керобян.
Он пояснил, что сейчас перевозки совершаются один раз в неделю. По его словам, в сравнении с автомобильными перевозками паромные перевозки имеют преимущества с точки зрения веса перевозимого груза. «Преимущество заключается также в ценовом сегменте, если речь идет о направлениях за пределами европейской части России. Кроме того, цены практически не меняются вне зависимости от сезона», – подчеркнул Керобян. Он заметил, что это позволяет лучше спланировать бизнес, особенно перевозчикам тяжелых грузов.
Министр сообщил, что Евразийская перестраховочная компания окончательно будет сформирована в июне, что позволит снизить риски для армянских страховых компаний.