Վրաստանում զբոսաշրջության զարգացման ինստիտուտն առաջարկել է զբոսաշրջիկներից հարկ գանձել հյուրանոցներում կեցության համար, գրում է BMG հեռուստաալիքը։
Ինստիտուտը ցանկանում է մեկ անձի համար օրական 1 լարի հավաքել հյուրանոցներում մնալու համար։ Նախաձեռնությամբ հավաքված միջոցները պետք է փոխանցվեն քաղաքային բյուջե՝ այն կահավորելու եւ կանաչապատելու համար։
Նման հավաքագրմամբ Բաթումիի գանձարանը կարող է համալրվել 4-6 մլն լարիով միայն 2023 թվականին։ Նրանց կանխատեսմամբ՝ հարկերը կարող են սահմանվել մեկ-երկու տարի անց։

Институт развития туризма в Грузии предложил взимать с туристов налог за проживание в отелях. Об этом сообщает телеканал BMG в Facebook.
Институт хочет собирать по 1 лари в день с человека за проживание в отелях. По инициативе собранные средства должны быть переданы в бюджет города для его обустройства и озеленения.
Telegram-канал «Грузинский вестник» отметил, что с таким сбором казна Батуми может пополниться на 4-6 млн лари только за 2023 год. По их прогнозам, налоги могут ввести через один-два года.