ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հրատապ բանակցություններ կվարի բոլոր կողմերի հետ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի «աղաղակող» «օպերացիան» դադարեցնելու համար, հայտնում է AFP-ն՝ վկայակոչելով ԱՄՆ անանուն պաշտոնյային։
Երբ օգնության ուղին բացվեց, «մենք հուսով էինք, որ կարող ենք հարմարվել երկարաժամկետ մարտահրավերներին», - ասաց ամերիկացի պաշտոնյան՝ անանուն մնալու պայմանով, «ինչն այս միջադեպը դարձնում է հատկապես սարսափելի և հատկապես վտանգավոր մեկ գիշերվա ընթացքում»:
«Մտահոգիչ է, որ դա տեղի է ունեցել մեկ գիշերվա ընթացքում, հատկապես այն պատճառով, որ երեկ մենք որոշակի առաջընթաց նկատեցինք Լաչինի միջանցքով բեռների տեղաշարժում», - պաշտոնյայի խոսքերն է մեջբերում Reuters-ը։
Բլինքենը, ամենայն հավանականությամբ, առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում կմասնակցի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության շուրջ արդեն իսկ անցկացվող դիվանագիտական ​​քննարկումներին, ասել է նա։

Госсекретарь США Энтони Блинкен проведет срочные переговоры со всеми сторонами, чтобы положить конец «вопиющей» «операции» Азербайджана в Нагорном Карабахе, сообщает AFP со ссылкой на неназванного американского чиновника.
После открытия пути оказания помощи «мы надеялись, что сможем адаптироваться к долгосрочным проблемам», — заявил американский чиновник на условиях анонимности, — «что делает этот инцидент в одночасье особенно вопиющим и особенно опасным».
«Вызывает беспокойство то, что это произошло в одночасье, особенно потому, что вчера мы действительно увидели некоторый прогресс в продвижении грузов через Лачинский коридор», - цитирует чиновника Reuters.
По его словам, Блинкен, вероятно, в ближайшие 24 часа примет участие в уже идущем дипломатическом обсуждении напряженности между Арменией и Азербайджаном.