Չինաստանի անվտանգության խիստ օրենքները եւ ավելի «քաղաքականացված» միջավայրը դժվարություններ են ստեղծում եվրոպական ընկերությունների համար եւ ստիպում են թերահավատ լինել Չինաստանում իրենց ապագայի հարցում։ Այս մասին հայտնել է առեւտրի գծով եվրահանձնակատար Վալդիս Դոմբրովսկիսը, տեղեկացրել է AFP-ն։
Նրա խոսքով՝ «Ուկրաինայում պատերազմի համար Ռուսաստանին մեղադրելուց Չինաստանի հրաժարումը» եւս ռիսկային է հեղինակության առումով։ Նա նշել է, որ թափանցիկությունը եւ բաց լինելը «շահեկան ռազմավարություն են երկարաժամկետ հեռանկարում»՝ այն ժամանակ, երբ առեւտրային լարվածությունը եվրոպական դաշինքի եւ Չինաստանի միջեւ խորանում է։ «Չինաստանը բարդ անցում է կատարում ներդրումների վրա հիմնված տնտեսությունից լայն բազա ունեցող տնտեսության»,- ասել է նա։ «Նա դրա համար պետք է բաց մնա»։
Դոմբրովսկիսի քառօրյա ուղեւորությունը, որն սկսվել է շաբաթ օրը, հաջորդել է ԵՄ Առեւտրային պալատի հաշվետվությանը, որը ցույց է տվել, որ գործնական վստահությունը ամենացածր մակարդակներից մեկում է վերջին տարիների ընթացքում։ Դա հաջորդել է նաեւ Պեկինի կողմից էլեկտրամոբիլների սուբսիդավորման մասին Բրյուսելի հետաքննություն սկսելու որոշմանը։
Հետաքննությունը կարող է հանգեցնել այն բանին, որ ԵՄ-ն փորձի պաշտպանել եվրոպական ավտոարտադրողներին՝ տուգանքներ մտցնելով այն ավտոմեքենաների համար, որոնք, նրա կարծիքով, անարդարացիորեն վաճառվում են ավելի ցածր գնով։
Չինաստանի առեւտրի նախարարությունը դատապարտել է ԵՄ «բացահայտ հովանավորչությունը» եւ հայտարարել, որ այդ միջոցները «բացասական ազդեցություն կունենան Չինաստանի եւ ԵՄ տնտեսական ու առեւտրային հարաբերությունների վրա»։
Դոմբրովսկիսը հայտնել է, որ Չինաստանը գրավիչ ներդրումային հնարավորություններ ունեցող երկիր է մնում եվրոպական բիզնեսի համար։ «ԵՄ-ն եւ Չինաստանը հսկայական շահ են ստացել աշխարհի հանդեպ իրենց բացության շնորհիվ»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ «եվրոպական ընկերությունները նախկինի պես ցանկանում են ներդրումներ անել այստեղ, բայց միայն այն դեպքում, եթե պայմանները հարմար լինեն»։

Жесткие законы о безопасности и более «политизированная» деловая среда Китая создают сложности для европейских компаний и вынуждают подвергать сомнению свое будущее в Китае. Об этом заявил еврокомиссар по торговле Валдис Домбровскис, передает AFP.
По его словам, «отказ Китая осудить Россию за войну на Украине» также представляет «репутационный риск». Он отметил, что прозрачность и открытость являются «выигрышной стратегией в долгосрочной перспективе» в то время, когда торговая напряженность между европейским блоком и Китаем растет. «Китай проходит сложный переход от экономики, основанной на инвестициях, к экономике с широкой базой», - сказал он. «Для этого он должен оставаться открытым».
Четырехдневная поездка Домбровскиса, которая началась в субботу, последовала за отчетом Торговой палаты ЕС, который показал, что деловое доверие находится на одном из самых низких уровней за последние годы. Это также последовало за решением Брюсселя начать расследование субсидий Пекина на электромобили.
Расследование может привести к тому, что ЕС попытается защитить европейских автопроизводителей, введя штрафные пошлины на автомобили, которые, по его мнению, несправедливо продаются по более низкой цене.
Министерство торговли Китая осудило «открытый протекционизм» ЕС и заявило, что эти меры «окажут негативное влияние на экономические и торговые отношения Китая и ЕС».
Домбровскис заявил, что Китай остается привлекательной инвестиционной возможностью для европейского бизнеса. «ЕС и Китай получили огромную выгоду от своей открытости миру», - сказал он, добавив, что «европейские компании по-прежнему хотят инвестировать сюда - но только если условия будут подходящими».