ԱՄՆ-ն փորձում է ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա, որպեսզի վերջինը հումանիտար դադար հայտարարի Գազայի հատվածից խաղաղ բնակչության դուրս գալու համար։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտարարել է NBC News հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով ամերիկյան պաշտոնյային։
Նրա խոսքով՝ Սպիտակ տունը աջակցում է հումանիտար դադարի հայտարարման գաղափարին, որպեսզի օգնությունը հասնի Գազայի հատված եւ խաղաղ բնակիչներին թույլ տրվի հեռանալ անկլավից։
«Իսրայելը լսում է [վաշինգտոնյան] վարչակազմի կոչերը, դա ակտիվ քննարկվում է»,- ասել է պաշտոնյան՝ ավելացնելով, որ իսրայելցիները, հավանաբար, «պատրաստ են դադար տալ» պատանդների ազատման մասին բանակցությունների ժամանակ։ Սակայն, ինչպես նշել է ամերիկյան իշխանությունների ներկայացուցիչը, վերջնական որոշում առայժմ չի ընդունվել։

США пытаются оказать давление на Израиль, чтобы тот объявил о гуманитарной паузе для вывода мирного населения из сектора Газа. Об этом сообщил в среду телеканал NBC News со ссылкой на американского чиновника.
По его словам, Белый дом поддерживает идею объявления гуманитарной паузы, чтобы доставить помощь в сектор Газа и позволить мирным жителям выйти из анклава.
«Израиль слышит призыв [вашингтонской] администрации, он активно обсуждается», - заявил чиновник, добавив, что израильтяне, вероятно, «готовы сделать паузу» на время переговоров об освобождении заложников. Однако, как указал представитель американских властей, окончательное решение пока не принято.