Իրանի արտաքին քաղաքականության նպատակներից մեկը նոր աշխարհակարգի ստեղծումն է՝ հիմնված միջազգային հարաբերությունների բոլոր սուբյեկտների իրավահավասարության սկզբունքի վրա։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի առաջին փոխնախագահ Մոհամադ Մոհբերը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում։
«Մենք նոր աշխարհակարգի ձեւավորման եւ միաբեւեռ աշխարհից բազմաբեւեռի անցման վկաներն ենք։ Նոր աշխարհակարգը կհենվի այն սկզբունքի վրա, որի համաձայն՝ բոլոր անկախ գործող կողմերը պետք է հավասար մասնակցություն ունենան միջազգային հարաբերություններում։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իր արտաքին քաղաքականությունում ձգտում է իր ավանդն ունենալ նոր եւ արդարացի աշխարհակարգի ձեւավորման գործում»,- ասել է նա։
Նիստին մասնակցում են նաեւ Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Ղազախստանի, Չինաստանի, Տաջիկստանի եւ Ուզբեկստանի կառավարությունների ղեկավարները, ինչպես նաեւ Հնդկաստանի եւ Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարները։ Հանդիպմանը ներկա են բոլոր ութ մասնակից երկրների ներկայացուցիչները։
Նիստին հրավիրված են նաեւ Բելառուսի եւ Մոնղոլիայի վարչապետերը, որոնք հանդես են գալիս դիտորդ պետությունների դերում, Թուրքմենստանի բարձր ներկայացուցիչը՝ որպես նախագահող կողմի հյուր, մի շարք գործընկեր միջազգային կազմակերպությունների գործադիր մարմինների ղեկավարներ։

Одной из целей внешней политики Ирана является создание нового миропорядка, основанного на принципе равноправия всех субъектов международных отношений. Об этом заявил первый вице-президент Ирана Мохаммад Мохбер на заседании Совета глав правительств государств - членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в расширенном составе.
«Мы являемся свидетелями формирования нового мирового порядка и перехода от однополярной системы к многополярной. Новый мировой порядок будет основан на принципе, согласно которому все независимые действующие стороны должны принимать равное участие в международных отношениях. Исламская Республика Иран в своей внешней политике стремится внести свой вклад в формирование нового и справедливого миропорядка», - сказал он.
Наряду с Мохбером в заседании участвуют премьер-министр России Михаил Мишустин, главы правительств Казахстана, Китая, Таджикистана и Узбекистана, а также министры иностранных дел Индии и Пакистана. На встрече присутствуют представители всех восьми стран-участниц.
На заседание также приглашены премьеры Белоруссии и Монголии, которые выступают в роли государств - наблюдателей, высокий представитель Туркмении в качестве гостя председательствующей стороны, руководители исполнительных органов ряда партнерских международных организаций.