Արվեստի գոտի 798-ը գտնվում է Չաոյանգ թաղամասի էլեկտրոնային սարքավորումների գործարանների տարածքում, որը կառուցվել է գերմանացի մասնագետների կողմից 20-րդ դարի 50-ական թվականներին Պեկինում։
Եթե ​​երբևէ ոտք դնեք Երկնային կայսրության մայրաքաղաքի հողի վրա, ապա պետք է գաք արվեստի թաղամաս, որը լի է տարբեր արվեստի պատկերասրահներով, ինչպես նաև գեղեցիկ սրճարաններով: Անմիջապես հարց է առաջանում, թե ինչու քո հայրենի քաղաքում այդպես չէ, քանի որ արվեստի մթնոլորտը քեզ լցնում է հենց առաջին վայրկյանից։ Այստեղ անհնար է չգտնել ձեր ճաշակին համապատասխան որևէ բան՝ փոփ-արտից մինչև փողոցային արվեստ, կամ դասական չինական գեղագրություն և հայտնի ժամանակակից նկարիչների նկարներ: Տարածքը նախկինում եղել է մի քանի պետական ​​ձեռնարկություններ, ինչպիսիք են 798 գործարանը և Պեկինի Հյուսիսային Չինաստանի ռադիոսարքավորումների գործարանը: Արվեստի գոտի 798-ի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 600 հազար քառակուսի մետր։
Նշեմ, որ ցուցասրահներ և պատկերասրահներ մուտքը հիմնականում անվճար է։
Տեղի բոհեմական որակն օգտագործվում է եվրոպական բրենդների և նորաձևության ցուցադրություններում, այստեղ տեղի են ունենում կորպորատիվ միջոցառումներ, նոր ապրանքների շնորհանդեսներ: Այս մասին նշել են GQ, Christian Dior, Audi, Calvin Klein և այլն, և այլն: Սովորաբար մոտ 40 րոպե է պահանջվում Arts Zone 798-ի կարևորագույն վայրերն այցելելու համար: Ներկայումս կան ավելի քան 100 մշակութային կամ արվեստին առնչվող ձեռնարկություններ, որոնք գտնվում են Arts Zone 798-ից մեկ կիլոմետրի վրա: Դրանք են հրատարակչությունները, ճարտարապետական ​​և դիզայներական ընկերությունները, նորաձևության ընկերությունները, կահույքի դիզայնի ընկերությունները, երաժշտական ​​և արտադրական ընկերությունները, կինոարդյունաբերության հետ կապված ընկերությունները, արվեստի ստուդիաները և այլն:
Ցուցահանդեսներում հիմնականում ներկայացված է չինական ժամանակակից արվեստը, որն այնքան տարածված է ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում. իսկ փողոցներում տաղավարներից վաճառվում են ավանդական ձեռագործ իրեր՝ զարդեր, հուշանվերներ և այլ մանրուքներ։ Եվ եթե դուք կարող եք կախազարդեր գնել 20-30 յուանով (մոտ հինգ դոլար), ապա նկարների գները սկսվում են 200,000 յուանից մինչև մեկ միլիոն կամ ավելի: Այստեղ ներկայացված ցուցանմուշները այցելուներին ներկայացնում են մի ուրիշ Չինաստան՝ տոգորված ազատության և արկածախնդրության ոգով: Նրանց որոշ ստեղծագործություններ այնքան անսովոր են, որ սկզբում ցնցում են հանրությանը, որը սովոր է տեսնել դասական նկարներ կամ հնագույն քանդակներ:
Տեղի բոհեմական որակն օգտագործվում է եվրոպական բրենդների և նորաձևության ցուցադրություններում, այստեղ տեղի են ունենում կորպորատիվ միջոցառումներ, նոր ապրանքների շնորհանդեսներ: Այս մասին նշել են GQ, Christian Dior, Audi, Calvin Klein և այլն, և այլն: Սովորաբար մոտ 40 րոպե է պահանջվում Արվեստի գոտի 798-ի  կարևորագույն վայրերն այցելելու համար: Ներկայումս կան ավելի քան 100 մշակութային կամ արվեստին առնչվող ձեռնարկություններ, որոնք գտնվում են Արվեստի գոտի 798-ից մեկ կիլոմետրի վրա: Դրանք են հրատարակչությունները, ճարտարապետական ​​և դիզայներական ընկերությունները, նորաձևության ընկերությունները, կահույքի դիզայնի ընկերությունները, երաժշտական ​​և արտադրական ընկերությունները, կինոարդյունաբերության հետ կապված ընկերությունները, արվեստի ստուդիաները և այլն:

Арт-зона 798 находится на территории заводов электронного оборудования в районе Чаоян, построенных немецкими специалистами в 50-х годах XX века в Пекине.
Если когда-нибудь ваша нога ступит на землю столицы Поднебесной, то вам стоит прийти в арт-квартал, который кишмя-кишит различными галерями искусств, а также симпатичными кафешками. Сразу напрашивается вопрос, почему такого нет в родном городе, ибо атмосфера искусства вас заполняет с первой же секунды. Невозможно, чтобы вы не нашли здесь что-то на свой вкус – от поп-арта до стрит-арта, или классической китайской калиграфии и картин знаменитых художников современного искусства. Раньше на этой территории располагалось несколько государственных предприятий, такие как Фабрика 798 и Пекинская фабрика радиооборудования Северный Китай. Общая площадь Зоны искусств 798 составляет 600 тысяч квадратных метров.
На выставках в основном можно увидеть современное искусство Китая, столь популярное как внутри страны, так и в Европе и США; а на улицах с лотков продают традиционные изделия ремесленников - украшения, сувениры и прочие безделушки. И если безделушки вы можете приобрести за 20-30 юаней (около пяти долларов), то цены на картины начинаются от 200 000 юаней до миллиона и больше. Экспонаты, представленные здесь, знакомят посетителей с другим Китаем, пропитанным духом свободы и авантюризма. Некоторые их творения настолько необычны, что поначалу шокируют публику, привыкшую видеть классическую живопись или античные скульптуры.
Отмечу, что на территорию выставочных залов и галерей вход, в основном, бесплатный.
Богемность места используют европейские бренды и тут проходят показы мод, корпоративы, презентации новых продуктов. С этим отметились GQ, Кристиан Диор, Ауди, Кэлвин Кляйн и т.д и т.п. Для того чтобы посетить самые интересные объекты в Зоне искусств 798, обычно требуется около 40 минут. В настоящее время на расстоянии одного километра в Зоне искусств 798 расположено более 100 компаний, связанных с культурой или искусством. Это издательства, архитектурные и дизайнерские компании, компании по изготовлению модной одежды, компании, занимающиеся дизайном мебели, музыкальные и продюсерские компании, компании, связанные с индустрией кино, художественные студии и т. д.