ԱՄՆ խաղաղության կորպուսը Վանաձորում «Մարդու իրավունքների այգի» է հիմնելու: Նախաձեռնությունը ԱՄՆ խաղաղության կորպուսինն է, որը Վանաձորում ուսումնասիրություններ է կատարել ու հանգել այն եզրակացության, որ հիմա Հայաստանի բնակիչներն ամենաշատը խնդիրներ ունեն մարդու իրավունքների ոլորտում եւ կարիք ունեն իրավաբանական աջակցության:
Կորպուսի խաղաղասիրական բաժնի համակարգող մասնագետ Արմինե Սադիկյանի խոսքով, ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսը սկզբում ուսումնասիրություններ է կատարել, պարզելու համար, թե ինչի կարիք կամ ինչ խնդիրներ ունեն Հայաստանում ապրող քաղաքացիները: «Նրանք պարզել են, որ ամենամեծ խնդիրները մարդու իրավունքներին ու ազատության հարցերին են վերաբերում: Քաղաքացիներն ամենից շատ իրենց իրավունքների պաշտպանության կարիք ունեն»,-NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Արմինե Սադիկյանը:
Այգին, ըստ նրա, դառնալու է ազատ խոսքի ամբիոն ու հետո նման այգիների թիվը ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսն ավելացնելու է Հայաստանում: Ըստ մասնագետների ուսումնասիրության, Հայաստանում իրավունքի ցանկացած դրսեւորում ոտնահարվում է, սակայն կան ոլորտներ, որտեղ իրավունքի խախտումները ավելի գերակա են:

Корпус мира США собирается основать в Армении «Сад прав человека».
Сад будет построен в Ванадзоре, инициатива принадлежит Корпусу мира США. Данная организация провела исследования в Ванадзоре и пришла к выводу, что в этом городе граждане наиболее часто сталкиваются с нарушением своих прав и нуждаются в юридической поддержке.
По словам координирующего специалиста миролюбивого (пацифистического) отдела Корпусу мира США Армине Садикян, Корпус мира США сначала хотел основать сад или какой-то офис в Ванадзоре. «Для того, чтобы выяснить, в чем нуждаются жители, чего им не хватает, какие у них проблемы, было проведено исследование. Выяснилось, что самой большой проблемой являются права и свободы человека», - заявила она в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am.
Сад, по ее словам, станет кафедрой свободы слова. В дальнейшем число таких садов в Армении увеличится. Согласно исследованиям специалистов, есть сферы, в которых нарушение прав чувствуется чрезмерно сильно.