Ասորեստանի թագավոր Սենեքերիմի կողմից օգտագործված ռազմական ճամբարները, որոնց սխրագործությունները Լաքիշի և Երուսաղեմի պաշարման ժամանակ մանրամասն նկարագրված են եբրայերեն Աստվածաշնչում, վերջապես հայտնաբերվել են, ասում է մերձավորարևելյան հնագետ Սթիվեն Քոմփթոնը:
Պաշարումների ժամանակ, որոնք տեղի ունեցան մոտավորապես մ.թ.ա. 701 թվականին, ասորիները վերահսկում էին արագ զարգացող կայսրությունը, որը ձգվում էր Պարսից ծոցից մինչև Միջերկրական ծով: Լաքիշի և Երուսաղեմի պաշարումները հաճախ հիշատակվում են Եբրայերեն Աստվածաշնչում և ենթադրաբար ավարտվել են Երուսաղեմում, երբ «Տիրոջ հրեշտակը դուրս եկավ և ասորեստանցիների բանակում հարյուր ութսունհինգ հազար մարդ սպանեց»։ Բայց հին ասորեստանյան արձանագրություններն այլ պատմություն են պատմում, որում ասվում է, որ Հուդայի Եզեկիա թագավորը մեծ տուրք է վճարել՝ ստիպելու ասորիներին հեռանալ։
Լոնդոնի Բրիտանական թանգարանում կա Լաչիշի պաշարումը պատկերող ռելիեֆ, որը ցույց է տալիս ասորական ճամբարը։ Գիտնական Սթիվեն Քոմփթոնը ռելիեֆը համեմատել է Լաչիշի 20-րդ դարի սկզբից մինչև կեսերի լուսանկարների հետ: Նա Լաքիշից հյուսիս հայտնաբերեց օվալաձև կառույց՝ պատերով, որը, նրա կարծիքով, կարող էր լինել ասորական ճամբար։ Քոմփթոնը նշել է, որ ասորական ճամբարները հակված են օվալաձև ձևի: Ճամբարի առաջարկվող վայրի արաբերեն անվանումն է «Խիրբատ ալ Մուդավուարա», իսկ միջնադարում «մուդավուարա» բառը կարող էր նշանակել այն վայրը, որտեղ սուլթանը ռազմական ճամբար է ստեղծել։ Սա խոսում է այն մասին, որ մարդիկ, ովքեր ավելի ուշ ժամանակներում ապրել են այդ վայրում, գիտեին, որ հին ասորիներն այն օգտագործել են որպես ճամբար, նշել է Քոմփթոնը Near Eastern Archaeology ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
Բացի այդ, նա ասաց, որ 20-րդ դարի սկզբին անցկացված հնագիտական ​​հետազոտությունները հայտնաբերել են խեցեղենի բեկորների մնացորդներ, որոնց ոճը վերաբերում է Սենեքերիմի կողմից Լաքիսը պաշարելու ժամանակաշրջանին:
Երուսաղեմի ճամբարի դեպքում Կոմփթոնը լանդշաֆտը ուսումնասիրելու համար օգտագործեց հին օդային լուսանկարներ և նյութեր 19-րդ դարի հնագիտական ​​պեղումներից։ Նա նշեց, որ 1881-1882 թվականներին Պաղեստինի հետախուզական հիմնադրամը (PEF) հայտնաբերել է պատեր Ջեբել ալ-Մուդավուարա կոչվող վայրում, որը գտնվում է Տաճարի լեռից հյուսիս:
19-րդ դարի հնագետները կարծում էին, որ սա հռոմեական ճամբար է, սակայն պեղումների ապացույցները ցույց են տալիս, որ ճամբարը ձվաձեւ էր։
«Ռոման (ռազմական ճամբարները) ուղղանկյուն էին, մինչդեռ լուսանկարները ցույց են տալիս, որ դա մոտավորապես ձվաձեւ ճամբար էր, որը համապատասխանում էր ասորական ճամբարին», - գրել է Քոմփթոնը:
Եթե ​​սա այն վայրն է, որտեղ Սենեքերիմը ճամբար է ստեղծել Երուսաղեմի պաշարման համար, ապա դա կարող է լինել նաև Նոբը, խորանի վայրը, ճամբարային սրբավայրը, որը կառուցվել է Մովսեսի կողմից, որը ժամանակին գտնվում էր, ասում է Քոմփթոնը:
Եբրայերեն Աստվածաշունչը նշում է, որ Խորանը հիմնվել է Նոբում, և որ Սենեքերիմը կանգ է առել Երուսաղեմի վրա հարձակվելու համար։ Հնավայրի պատմությունը, որը սկսվում է 20-րդ դարից, կարող է դժվարացնել այնտեղ նոր պեղումներ անցկացնելը: 1930-ականներին բրիտանացիները այդ վայրում կառուցեցին զինամթերքի պահեստ, և այն հայտնի դարձավ որպես «Մունիշն բլուր»:
1948 թվականին Հորդանանի բանակը զինվորներ տեղակայեց տեղում և կառուցեց մի շարք խրամատներ և ամրություններ։ Իսկ 1967 թվականին իսրայելցիների եւ հորդանանյան զորքերի միջեւ տեղի ունեցավ արյունալի ճակատամարտ, որի արդյունքում իսրայելական զորքերը գրավեցին բլուրը։ Այսօր այստեղ կա թանգարան և հուշահամալիր։

Военные лагеря, использовавшиеся ассирийским царем Сеннахиримом (Синнахериб), чьи подвиги по осаде Лахиша и Иерусалима подробно описаны в еврейской Библии, наконец-то были обнаружены, утверждает ученый, специализирующийся на ближневосточной археологии, Стивен Комптон.
Во время осад, которые произошли примерно в 701 году до нашей эры, ассирийцы контролировали быстро растущую империю, простиравшуюся от Персидского залива до Средиземного моря. Осады Лахиша и Иерусалима часто упоминаются в еврейской Библии и предположительно закончились в Иерусалиме, когда «ангел Господень вышел и умертвил сто восемьдесят пять тысяч человек в лагере ассирийцев». Но древние ассирийские надписи рассказывают другую историю, утверждая, что царь Иудеи Езекия заплатил большую дань, чтобы заставить ассирийцев уйти.
В Британском музее в Лондоне есть рельеф, изображающий осаду Лахиша, и на нем изображен ассирийский лагерь. Ученый Стивен Комптон сравнил этот рельеф с фотографиями начала-середины 20-го века, на которых изображен Лахиш. Он обнаружил к северу от Лахиша сооружение овальной формы со стенами, которое, по его мнению, могло быть лагерем ассирийцев. Комптон отметил, что ассирийские лагеря, как правило, имели овальную форму. Арабское название предполагаемого места для лагеря – «Хирбат аль Мудаввара», а в средние века слово «мудаввара» могло означать место, где султан размещал военный лагерь. Это говорит о том, что люди, жившие на этом месте в более поздние времена, знали, что древние ассирийцы использовали его в качестве лагеря, отметил Комптон в статье, опубликованной в журнале Near Eastern Archaeology.
Кроме того, по словам ученого, в ходе археологических исследований, проведенных в начале 20-го века, были обнаружены остатки глиняных черепков, стиль которых датируется примерно тем временем, когда Сеннахирим осадил Лахиш.
В случае с Иерусалимским лагерем Комптон использовал старые аэрофотоснимки и материалы археологических раскопок 19-го века для изучения ландшафта. Он отметил, что в 1881-1882 годах Палестинский исследовательский фонд (PEF) обнаружил стены в месте под названием Джебель-эль-Мудаввара, расположенном к северу от Храмовой горы.
Археологи XIX века считали, что это был римский лагерь, но данные раскопок указывают на то, что лагерь имеет овальную форму.
«Римские (военные лагеря) были прямоугольными, в то время как фотографии показывают, что это был примерно овальный лагерь, что соответствует ассирийскому лагерю», - написал Комптон.
Если это то место, где Сеннахирим разбил лагерь для осады Иерусалима, то это также может быть Ноб, место, где когда-то находилась скиния, походное святилище, построенное Моисеем, сказал Комптон.
Еврейская Библия утверждает, что Скиния была установлена в Нобе и что именно в Нобе остановился Сеннахирим, чтобы напасть на Иерусалим. История этого места, датируемая 20-м веком, может затруднить проведение там новых раскопок. В 1930-х годах британцы построили на этом месте склад боеприпасов, и оно стало известно как «Холм боеприпасов».
В 1948 году иорданская армия разместила на этом месте солдат и построила ряд траншей и укреплений. А в 1967 году произошло кровопролитное сражение между израильтянами и иорданскими войсками, в результате которого израильские войска захватили холм. Сегодня здесь находится музей и мемориальный комплекс.