«Նոր ժողովրդական ճակատ» (NPF) ձախ կուսակցությունների կոալիցիան հաղթել է Ֆրանսիայում խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլում և ստացել 182 մանդատ Ազգային ժողովում, հայտնում են երկրի ՆԳՆ պաշտոնական տվյալները՝ վկայակոչելով ֆրանսիական լրատվամիջոցները։
Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է նախագահ Էմանուել Մակրոնի «Միասին» կենտրոնամետ կոալիցիան (168 մանդատ), երրորդ տեղում՝ ծայրահեղ աջ «Ազգային միավորումը» (RN)՝ Մարին Լը Պենի և Ջորդան Բարդելլայի կողմից, որը ստացել է 143 մանդատ։
Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 66,63 տոկոս։
Ընդ որում, ոչ մի քաղաքական ուժի չի հաջողվել մեծամասնություն ստանալ խորհրդարանում։ Ազգային ժողովն ունի 577 պատգամավոր, իսկ մեծամասնության համար անհրաժեշտ է 289 մանդատ։
Ֆրանսիայի վարչապետ Գաբրիել Աթալը պետք է հրաժարականի դիմում ներկայացնի Էմանուել Մակրոնին։ Կիրակի երեկոյան այդ քայլի մասին հայտարարելով, նա ազդարարեց, որ պատրաստ է շարունակել ծառայությունը ընտրություններից հետո ի հայտ եկած քաղաքական անորոշության լույսի ներքո:

The New Popular Front (NFP) coalition of leftist parties have won the second round of parliamentary elections in France Sunday and received 182 seats in the National Assembly (NA), according to the official data of the Ministry of the Interior of the country, French media report.
President Emmanuel Macron’s centrist Ensemble (Together) alliance came in second (168 seats), and in third place was the far right National Rally (RN) party Marine Le Pen and Jordan Bardella, which received 143 seats.
The voter turnout was 66.63 percent.
But no political force managed to get a majority in the parliament. The French NA has 577 seats, and 289 seats are needed for a majority.