Բոսնիա և Հերցեգովինայի հարավային Հերցեգովինա-Ներետվա կանտոնում ջրհեղեղի հետևանքով հինգ մարդ է զոհվել, համանուն ջրամբարի մոտկայքի Յաբլանիցա գյուղը կտրվել է երկրի մնացած տարածքից։ Դրա մասին հայտնել է բոսնիական Dnevni avaz պարբերականը։
Վկայակոչելով տարածաշրջանային կառավարության տվյալները, պարբերականը հաղորդում է զոհերի թվի աճի մասին, որոնք հասել են 14-ի։ Զոհերի այս թիվը կարող է աճել՝ անհայտ կորածների մեծ թվի պատճառով։ Բոսնիա և Հերցեգովինայի դաշնության քաղաքացիական պաշտպանության գրասենյակն ավելի վաղ հայտնել էր, որ տեղեկություն է ստացել տեղի հինգ բնակիչների մահվան մասին։
«Մենք դեռ հստակ թիվը չգիտենք։ Նման ճգնաժամ ես չեմ հիշում պատերազմից հետո [1992-1995 թվականների հանրապետությունում]։ Այս քաոսային իրավիճակի մասշտաբները սարսափելի են»,- ասել է կանտոնային կառավարության մամուլի ծառայության ղեկավար Դարկո Յուկան։ Ըստ նրա՝ հանրապետության զինված ուժերի զինվորականներն ու քաղաքացիական արտակարգ իրավիճակների ծառայությունների աշխատակիցները նավակներով տարհանում են աղետից կտրված բնակավայրերի բնակիչներին։
Հորդառատ անձրևները հանգեցրել են լեռնային գետերի վարարման և սողանքների։ Ջրերի հոսքերի և լեռներից իջնող ժայռերի զանգվածների պատճառով մի քանի ճանապարհներ մասամբ ավերվել են, վնասվել են բնակավայրերը։ Միաժամանակ արգելափակվել է երթևեկության Բոսնիա և Հերցեգովինայի մայրաքաղաք Սարաևոյի և երկրի այս մասի ամենամեծ քաղաք Մոստարի միջև մայրուղին:
Բալկանյան երկրները «Բորիս» ցիկլոնի պատճառած ջրհեղեղից թեթև տուժել են, մինչդեռ դրանից լրջորեն տուժել են Կենտրոնական Եվրոպայի երկրները։ Սակայն հոկտեմբերի սկզբին Սլովենիայի, Խորվաթիայի և Բոսնիա և Հերցեգովինայի գետերի ջրի մակարդակը առատ տեղումների պատճառով սկսել է կտրուկ բարձրանալ։

Пять человек погибли в результате наводнения в Герцеговино-Неретвенском кантоне в южной части Боснии и Герцеговины (БиГ), населенный пункт Ябланица возле одноименного водохранилища отрезан от остальной части страны. Об этом сообщило боснийское издание Dnevni avaz.
Издание со ссылкой на данные регионального правительства сообщило об увеличении числа жертв до 14. Это количество жертв может возрасти из-за большого числа пропавших без вести. В Управлении гражданской обороны Федерации БиГ ранее сообщали, что получили информацию о гибели пяти местных жителей.
«Мы пока не знаем точное число. Я не помню такого кризиса со времен войны [в республике 1992-1995 годов]. Масштаб этой хаотической ситуации ужасает», - отметил глава пресс-службы правительства кантона Дарко Юка. По его словам, военнослужащие ВС республики и сотрудники гражданских экстренных служб используют лодки для эвакуации жителей отрезанных стихией населенных пунктов.
Обильные дожди привели к разливу горных рек и оползням. Из-за схода с гор потоков воды и масс каменистой породы частично разрушены несколько дорог, нанесен урон населенным пунктам. В том числе перекрыто движение по автомагистрали между столицей БиГ Сараево и Мостаром, крупнейшим городом в данной части страны.
Балканские страны слабо затронуло вызванное циклоном «Борис» наводнение, от которого серьезно пострадали государства Центральной Европы. Вместе с тем в начале октября уровень воды в реках в Словении, Хорватии и БиГ стал резко расти и-за обильных осадков.