Գյումրիի գլխավոր տոնածառի լույսերը կվառվեն դեկտեմբերի 22-ին: Այս մասին իր Ֆեյսբուքի էջում գրել է Գյումրիի քաղաքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սարիկ Մինասյանը:
Տոնածառի գնման և զարդարման աշխատանքները երկար ժամանակ չէին կարող իրականացվել, քանի որ մրցույթ հայտարարել հնարավոր չէր՝ «Բալասանյան դաշինքի» մանդատների հանձման և համայնքապետի հրաժարականից հետո։
Շիրակի մարզպետի աշխատակազմը ստանձնեց տոնածառի գնման, տեղադրման և զարդարման աշխատանքները՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի հանձնարարականով: Այդ նպատակով ՀՀ կառավարության որոշմամբ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմին հատկացվեց 20 մլն 100 հազար դրամ։
Տոնածառը ձեռք է բերվել «Արեգակ գրուպ» ՍՊԸ-ից՝ 11 մլն 909 հազար դրամով։ Այն արհեստական է և նախատեսված է բազմակի օգտագործման համար, բարձրությունը՝ 15 մետր։
Ամանորյա դեկորների նորերով փոխարինման և վերանորոգման ծառայությունների համար պայմանագիր է կնքվել «Գյումրիի վերելակային տնտեսություն» ԲԲ ընկերության հետ, որի պայմանագրային արժեքը կազմել է 4 մլն 50 հազար դրամ։

Решением Правительства Армении на покупку, установку и украшение главной елки Гюмри Ширакской области было выделено 20 млн. 100 тыс. драмов (более 50 тыс. долларов – ред.). Об этом на своей странице в «Facebook» написал исполняющий обязанности мэра Гюмри Сарик Минасян.
«Работы по покупке и украшению елки долгое время не могли быть проведены, поскольку не было возможности объявить тендер после сложения мандатов членами Совета старейшин Гюмри от блока «Баласанян» и отставки мэра.
Огни главной елки города зажгутся 22 декабря. Искусственная и предназначенная для многократного использования елка высотой 15 метров была приобретена за 11 млн. 909 тыс. драмов. Стоимость услуг по замене новогодних украшений составила 4 млн. 50 тыс. драмов», – отметил Минасян.