Շվեդիան երեք ռազմանավ և ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռ կտրամադրի ՆԱՏՕ-ի գործողության համար Բալթիկ ծովում ստորջրյա մալուխների պաշտպանության համար, հայտարարել է երկրի վարչապետ Ուլֆ Քրիսթերսոնը, փոխանցում է Yle-ն։ Նա չի հստակեցրել, թե որ նավերն են ուղարկվելու այդ առաքելությանը: Ինչ վերաբերում է ինքնաթիռներին, ապա խոսքը ASC 890-ի՝ այսպես կոչված, թռչող ռադարի մասին է, որը նախատեսված է ռադարային հետախուզություն իրականացնելու համար։ Այն կարող է հայտնաբերել ծովի մակերևույթի օբյեկտներ 350 կմ հեռավորության վրա և տեսնել նույնիսկ ռեակտիվ դահուկի չափի թիրախներ։
Քրիստերսոնը նշել է, որ Շվեդիան, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, առաջին անգամ իր զինված ուժերը կտրամադրի դաշինքին՝ տարածաշրջանում պաշտպանության և զսպման համար։ Որոշման մասին նա հայտնել է Սելենայում անվտանգության ամենամյա համաժողովի բացմանը։ «Շվեդիան պատերազմական վիճակում չէ, բայց խաղաղություն էլ չկա»,- ստեղծված իրավիճակը բնութագրեց վարչապետը։ Քրիսթերսոնի խոսքով՝ Բալթիկ ծովում մալուխի ճեղքերը դժվար թե պատահական լինեն։ Նա նախազգուշացրել է, որ Շվեդիան և նրա հարևանները կբախվեն նոր «հիբրիդային հարձակումների», ներառյալ դիվերսիաները, ապատեղեկատվությունը և կիբեր հաքերները:
Շվեդիան երեք ռազմանավ և դիտորդական ինքնաթիռ կուղարկի` Բալթիկ ծովում ենթակառուցվածքները պաշտպանելու համար

Швеция предоставит три военных корабля и самолет ВВС для операции НАТО по защите подводных кабелей в Балтийском море, сообщил премьер-министр страны Ульф Кристерссон, передает Yle. Какие именно суда отправятся на миссию, он не уточнил. Что касается самолета, то речь идет о ASC 890 — так называемом летающем радаре, предназначенном для ведения радиолокационной разведки. Он позволяет обнаруживать объекты на поверхности моря на расстоянии 350 км и видит цели даже размером с водный мотоцикл.
Кристерссон отметил, что Швеция впервые как член НАТО предоставит свои вооруженные силы альянсу для обороны и сдерживания в регионе. Он объявил об этом решении на открытии ежегодной конференции по безопасности в Селене. «Швеция не находится в состоянии войны, но и мира нет», — охарактеризовал премьер текущую обстановку. По мнению Кристерссона, обрывы кабелей в Балтийском море вряд ли произошли случайно. Он предупредил, что Швеция и ее соседи столкнутся с новыми «гибридными атаками», в числе которых он назвал саботаж, дезинформацию и киберрвзломы.