Պակիստանը ջուր չի ստանա այն գետերից, որոնց վրա Հնդկաստանն իրավունքներ ունի, ըստ Reuters-ի՝ հինգշաբթի հայտարարել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին։
«Պակիստանը ստիպված կլինի ծանր գին վճարել յուրաքանչյուր ահաբեկչական հարձակման համար... Պակիստանի բանակը կվճարի այդ գինը։ Պակիստանի տնտեսությունը կվճարի դրա համար», - Պակիստանին սահմանակից Ռաջաստան հյուսիսարևմտյան նահանգում անցկացված հանրային միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Մոդին։
Անցյալ ամիս Հնդկաստանը հայտարարել էր, որ կասեցնում է Հնդկաստանի վերահսկողության տակ գտնվող Քաշմիրի ջրային պայմանագրի գործողությունը՝ ապրիլի 22-ին Քաշմիրում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումից հետո ձեռնարկված մի շարք միջոցառումների շրջանակում, որոնց համար Նյու Դելին մեղադրել է Իսլամաբադին։
1960 թվականին Համաշխարհային բանկի կողմից կնքած Ինդոսի պայմանագիրը երաշխավորում է Պակիստանի ֆերմաների 80%-ի ջրամատակարարումը Հնդկաստանից հոսող երեք գետերից։
Երկու հարևան երկրները վերջերս ներքաշվել են գրեթե երեք տասնամյակի ընթացքում ամենադաժան մարտերում՝ նախքան մայիսի 10-ին հրադադարի համաձայնագիրը կնքելը։

Пакистан не будет получать воду из рек, на которые Индия имеет права, заявил в четверг премьер-министр Индии Нарендра Моди, сообщает Reuters.
«Пакистану придется заплатить высокую цену за каждую террористическую атаку... Пакистанская армия заплатит эту цену. Экономика Пакистана заплатит за это», - сказал Моди на публичном мероприятии в северо-западном штате Раджастхан, который граничит с Пакистаном.
В прошлом месяце Индия заявила, что приостанавливает действие Договора о водных ресурсах в индийском Кашмире в рамках ряда мер после теракта 22 апреля в индийском Кашмире, в котором Нью-Дели обвинил Исламабад.
Индский договор, заключенный Всемирным банком в 1960 году, гарантирует водоснабжение 80% пакистанских ферм из трех рек, протекающих из Индии.
Две соседние страны недавно вступили в самые ожесточенные военные действия за последние почти три десятилетия, прежде чем 10 мая согласились на прекращение огня.