Հարավային Կորեայի նախագահի լիբերալ թեկնածու Լի Չժե Մյոնը երկուշաբթի հայտնել է, որ ընտրվելու դեպքում կձգտի վերականգնել Սեուլի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ կապը, այդ թվում՝ ռազմական թեժ գծի միջոցով, հաղորդել է Reuters-ը:
Նախկինում Հարավային եւ Հյուսիսային Կորեաները շփվում էին թեժ գծերի միջոցով, սակայն Փհենյանը դադարեցրել է զանգերին պատասխանել 2023թ.՝ երկու հարեւան երկրների հարաբերությունների կտրուկ վատթարացման ֆոնին։
Հունիսի 3-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների հարցումներում առաջատար Լին նաեւ ֆեյսբուքյան գրառման մեջ գրել է, որ «կայուն կկառավարի» հարաբերությունները Չինաստանի հետ, որը, ըստ նրա, հասել է «ամենավատ վիճակին» նախորդ վարչակազմի օրոք։
Նա խոստացել է փոխակերպել ԱՄՆ-Հարավային Կորեա հարաբերությունները համապարփակ ռազմավարական դաշինքի եւ հիմնովին լուծել Ճապոնիայի հետ կապված անցյալի պատմական եւ տարածքային խնդիրները՝ միաժամանակ ամրապնդելով Հարավային Կորեայի, ԱՄՆ-ի եւ Ճապոնիայի միջեւ համագործակցությունը։

Либеральный кандидат в президенты Южной Кореи Ли Чжэ Мен заявил в понедельник, что в случае своего избрания он будет добиваться восстановления связи между Сеулом и Северной Кореей, в том числе с помощью военной горячей линии, сообщает Reuters.
В прошлом Южная и Северная Кореи  общались по горячим линиям, но Пхеньян перестал отвечать на звонки с 2023 года на фоне резкого ухудшения отношений между двумя соседними странами.
Ли, который лидирует в опросах общественного мнения на президентских выборах, которые пройдут 3 июня, также написал в своем посте в Facebook, что он будет «стабильно управлять» отношениями с Китаем, которые, по его словам, достигли «худшего состояния» при предыдущей администрации.
Он пообещал превратить американо-южнокорейские отношения во всеобъемлющий стратегический альянс и в принципе решить прошлые исторические и территориальные проблемы, связанные с Японией, одновременно укрепляя сотрудничество между Южной Кореей, США и Японией.