Բեռլին ժամանած եվրոպացի առաջնորդները կոչ են արել ստեղծելու բազմազգ ուժեր՝ Ուկրաինայի վերակառուցմանը և պաշտպանությանը նպաստելու համար, հայտնում է BBC-ն:
Գերմանիայի մայրաքաղաքում հանդիպումից հետո արված հայտարարության մեջ նրանք նշել են, որ խաղաղության պայման պետք է լինի Եվրոպայի գլխավորած ուժերի տեղակայումը, որը կազմված կլինի «ԱՄՆ-ի աջակցությունը վայելող վճռական կոալիցիայի մեջ մտնող երկրներից»։
Նման ուժերի խնդիրները պետք է ներառեն «ուկրաինական զորքերի վերակառուցմանը նպաստելը, Ուկրաինայի երկնքի պաշտպանությունը և ծովային անվտանգության ապահովումը, որոնց թվում՝ Ուկրաինայում գործողությունների միջոցով»։
Իրենց հայտարարության մեջ եվրոպացի առաջնորդները նաև հստակեցրել են, որ ամենադժվար հարցը՝ տարածքային զիջումները, պետք է լուծի միայն Ուկրաինան։
Հայտարարությունը, ի թիվս այլոց, ստորագրել են Գերմանիայի կանցլերը, Ֆրանսիայի նախագահը, Լեհաստանի վարչապետը, Իտալիայի վարչապետը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը։

Европейские лидеры, прибывшие в Берлин на переговоры между президентом Владимиром Зеленским и специальными представителями Дональда Трампа, призвали к созданию многонациональных сил, которые помогут восстановлению и защите Украины, сообщает BBC.
В заявлении по итогам встречи в столице Германии они заявили, что условием мира должно стать появление возглавляемого Европой контингента, который будет состоять из «государств в рамках коалиции решительных при поддержке США».
В задачи таких сил должно входить «содействие восстановлению украинских войск, защита украинского неба и поддержка безопасности на море, в том числе при помощи действий в самой Украине».
В своем заявлении европейские лидеры также дали понять, что самый сложный вопрос — территориальных уступок — должна решать только сама Украина.
Заявление подписали в числе прочих канцлер Германии, президент Франции, премьер-министр Польши, глава правительства Италии, премьер-министр Великобритании и глава Еврокомиссии.