Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կարծում է, որ Ուկրաինայում պատերազմի ավարտը մեծապես կախված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Վաշինգտոնի դիրքորոշումից։ Լուկաշենկոն այս մասին հայտարարել է Newsmax հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Ըստ Լուկաշենկոյի՝ գլխավոր գործոնը Թրամփի դիրքորոշման հետևողականությունն է։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի համառ գործողությունների դեպքում արդյունք հնարավոր է, և նա նվազեցրել է եվրոպական երկրների դերը այս գործընթացում։
«Հիմա շատ բան կախված է Թրամփի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումից։ Գլխավորն այն է, որ Թրամփը չհանձնվի այս դիրքորոշումից։ Նա բնավորության տեր մարդ է, երբեմն՝ իմպուլսիվ։ Նա չպետք է հրաժարվի այս ամենից, հանձնվի և հեռանա։ Եթե նա համառի այս հարցում, ապա արդյունքներ կլինեն։ Եվրոպացիները այստեղ աղմկելու պատճառ չունեն», - հայտարարել է նա։
Պատասխանելով Ուկրաինայի և Ռուսաստանի նախագահների միջև խաղաղության հասնելու ուղիների մասին հարցին՝ բելառուս առաջնորդը նշել է, որ ստեղծված իրավիճակն ինքնին կողմերին մղում է դեպի խաղաղ կարգավորման։
Նա նաև նշել է, որ իր կարծիքով, հետագա սրացումը կլինի անբարենպաստ Ռուսաստանի համար, քանի որ դա կհանգեցնի պատերազմի մեջ ավելի շատ մարդկանց ներքաշմանը։
«Զելենսկին պետք է հասկանա, և հասկանում է, որ սա կարող է ավարտվել նրանով, որ Ուկրաինան այլևս գոյություն չունի», - ասել է Լուկաշենկոն։
Նա նաև ընդգծել է, որ ցանկացած պատերազմ, ի վերջո, ավարտվում է խաղաղությամբ, և որքան շուտ դա տեղի ունենա, այնքան քիչ մարդիկ կմահանան։
Առանձին, Լուկաշենկոն պնդել է, որ խաղաղ կարգավորման համար ԱՄՆ ճնշումը հիմնականում ուղղված է Ուկրաինայի նախագահին, մինչդեռ եվրոպացի առաջնորդները, նրա խոսքով, բավարար ռեսուրսներ չունեն Ուկրաինային աջակցելու համար առանց Վաշինգտոնի մասնակցության։

Президент Беларуси Александр Лукашенко считает, что прекращение войны в Украине в значительной степени зависит от позиции президента США Дональда Трампа и Вашингтона в целом. Об этом сообщает Лукашенко в интервью телеканалу Newsmax.
По словам Лукашенко, ключевым фактором является последовательность позиции Трампа. Он заявил, что в случае упорных действий со стороны США возможно достижение результата, а роль европейских стран в этом процессе он обесценил.
«Теперь очень многое зависит от позиции Трампа и Соединенных Штатов Америки. Главное, чтобы Трамп от этой позиции не отступил. Он человек с характером, порой импульсивный. Чтобы он не плюнул на это все, рукой не махнул и не ушел в сторону. Если он будет настойчиво двигаться в этом плане, значит, результат будет. Европейцам нечего здесь шуметь» - заявил он.
Отвечая на вопрос о путях достижения мира между президентами Украины и России, глава Беларуси отметил, что текущая ситуация якобы сама подталкивает стороны к мирному урегулированию.
Он также заявил, что дальнейшая эскалация, по его мнению, будет невыгодна для России, поскольку приведет к втягиванию еще большего количества людей в войну.
«Зеленский должен понимать и понимает, что это может закончиться тем, что Украины не будет» - сказал Лукашенко.
Также он подчеркнул, что любая война рано или поздно завершается миром, и чем раньше это произойдет, тем меньше людей погибнет.
Отдельно Лукашенко утверждал, что давление в вопросе мирного урегулирования со стороны США преимущественно направлено на президента Украины, а у европейских лидеров, по его словам, нет достаточных ресурсов для поддержки Украины без участия Вашингтона.