Բունդեսթագի (Գերմանիայի խորհրդարան) բյուջետային հանձնաժողովը հաստատել է Բունդեսվերի (Գերմանիայի զինված ուժերի) համար պաշտպանական գնումների փաթեթը, որի արժեքը գերազանցում է 50 միլիարդ եվրոն, հաղորդում է DPA լրատվական գործակալությունը։
Ըստ հրապարակման տվյալների՝ դրամական միջոցները կօգտագործվեն զինվորականների համար անհատական պաշտպանության միջոցների և հանդերձանքի գնման համար։ Բացի այդ, շուրջ 4 միլիարդ եվրո կհատկացվի Arrow 3 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ընդլայնմանը և 2 միլիարդ եվրո՝ Patriot ՀՕՊ համակարգին։ Ավելի քան 4 միլիարդ եվրո կծախսվի հավելյալ Puma հետևակի մարտական մեքենաների ձեռքբերման վրա։
Գնումների բոլոր այն նախագծերը, որոնց արժեքը գերազանցում է 25 միլիոն եվրոյի շեմը, պետք է հաստատվեն Բունդեսթագի բյուջետային հանձնաժողովի կողմից։ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ 2025 թվականին հաստատվել է ընդհանուր առմամբ 103 առաջարկ, ինչը սկիզբ է դրել խոշոր պաշտպանական նախագծերի՝ 82,98 միլիարդ եվրո ընդհանուր ներդրումային ծավալով։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում ներդրվել է 188,4 միլիարդ եվրո։
2026 թվականին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության պաշտպանական բյուջեն կավելանա՝ հասնելով շուրջ 108 միլիարդ եվրոյի, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է սառը պատերազմի ավարտից ի վեր։ Միջոցները հիմնականում կուղղվեն ռազմական տեխնիկայի և զինամթերքի գնումներին, որոնց զգալի մասը ֆինանսավորվում է վարկային միջոցների հաշվին։

Бюджетный комитет Бундестага (парламента ФРГ) одобрил пакет оборонных закупок для Бундесвера (ВС ФРГ) на сумму более €50 млрд. Об этом сообщило агентство DPA.
По информации издания, денежные средства будут использованы для закупки средств индивидуальной защиты и обмундирования для военных. Кроме того, около €4 млрд будет выделено на расширение системы противоракетной обороны Arrow 3, и €2 млрд - на систему ПВО Patriot. Более €4 млрд будет потрачено на дополнительные боевые машины пехоты Puma.
Все проекты закупок, стоимость которых превышает порог в €25 млн, должны быть одобрены бюджетным комитетом Бундестага. По данным Министерства обороны ФРГ, в 2025 году было одобрено в общей сложности 103 предложения, положившие начало крупным оборонным проектам с общим объемом инвестиций в €82,98 млрд. За последние три года было инвестировано €188,4 млрд.
В 2026 году оборонный бюджет ФРГ увеличится примерно до €108 млрд - самого высокого уровня со времен окончания холодной войны. В основном средства пойдут на закупки военной техники и боеприпасов, значительная часть которых финансируется за счет кредитов.