ԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում կրճատել իր ռազմական ներկայությունը։ Այս մասին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում Պենտագոնի քաղաքական հարցերով փոխնախարար Էլբրիջ Քոլբիի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է Լեհաստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին։ Այս մասին հայտնում են լեհական լրատվամիջոցները։
«Եվրոպայում ԱՄՆ ներկայությունը կպահպանվի, սակայն ավելի սահմանափակ, ավելի ռազմավարական կողմնորոշում ունեցող ձևաչափով, և մենք՝ եվրոպացիներս, պետք է մեր ավանդը ներդնենք ցամաքային զորքերի տեսքով»,- ասել է Սիկորսկին։
«Լեհաստանը և մյուս երկրները պետք է անեն դա՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովների ժամանակ ստանձնած իրենց պարտավորությունները կատարելու համար»,- հավելել է նա։

The United States plans to reduce its military presence in Europe. Polish Deputy Prime Minister and Foreign Minister Radoslaw Sikorski announced this after talks with US Under Secretary of War for Policy Elbridge Colby on the sidelines of the Munich Security Conference, Polish media report.
“The US presence in Europe will remain, but in a more limited, more strategically oriented format. And we, the Europeans, must make our contribution in the form of ground forces,” Sikorski said.
“Poland and other [European] countries must do this in order to fulfill their commitments made at NATO summits,” the Polish official added.