97-ամյա Չիժիկ Չաթարիի լուսանկարը, որը գլխավորում է ամենահետախուզվող հանցագործների ցուցակն ըստ Սիմոն Վիզենտալի կենտրոնի, եւ  նրա մասին հոդվածը երկուշաբթի օրը հայտնվել էր բրիտանական Sun թերթում: Կենտրոնի ներկայացուցիչ Էֆրաիմ Զուրոֆն իսրայելական լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ կենտրոնի աշխատակիցները Չիժիկ Չաթարիին հայտնաբերել էին Բուդապեշտում դեռեւս 2011 թվականին եւ այն ժամանակ էլ նրա մասին փաստաթղթերը փոխանցել հունգարական դատախազությանը:
Հունգարիայի դատախազության հայտարարության մեջ հաստատվում է, որ  այդ գործով հետաքննությունն սկսվել է 2011 թվականի սեպտեմբերի 11-ին: Ընդ որում, հայտարարության մեջ ոչ մի անգամ ուղղակի չի նշվում Չիժիկ Չաթարիի ազգանունը, հաղորդվում է, որ հետաքննությունը տարվում է «Х...-ի նկատմամբ»:
Հաղորդվում է նաեւ, որ Չիժիկ Չաթարին մասնակից է  առնվազն 15,7 հազար հրեաների սպանությանը:
Ըստ դատախազության ներկայացուցիչների`հետաքննության մեծ մասը բաղկացած է արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից եւ պատերազմից ողջ մնացած մարդկանց փնտրտուքից, որոնք կարող են այդ գործի վկաներ լինել: Բուդապեշտն այդ ամենը խնդրահարույց է համարում, քանի որ բոլոր հնարավոր ականատեսներն ապրում են արտասահմանում:
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը նաեւ արձագանքել է  Վիզենտալի կենտրոնի քննադատությանը, որը մատնանշել էր հունգարական իշխանությունների անգործությունը:
Պատերազմից հետո Չեխոսլովակիայի դատարանը Չիժիկ Չաթարիին դատապարտել էր մահապատժի, սակայն հանցագործը տեղափոխվել էր  Կանադա` այլ անունով, որտեղ զբաղվել էր արվեստի ստեղծագործությունների վաճառքով: 1997 թվականին կանադական իշխանություններն իմացել էին ճշմարտությունը, նրան զրկել էին քաղաքացիությունից եւ սկսել էին պատրաստել նրա արտաքսման փաստաթղթերը: Սակայն հունգարացին  իրավաբանական գործողությունների ավարտից ավելի շուտ էր թաքնվել:

Фотографии 97-летнего Чижика-Чатари, который возглавляет список самых разыскиваемых нацистских преступников по версии Центра Симона Визенталя, и статья о нём в понедельник появились на страницах британской газеты Sun. Представитель центра Эфраим Зурофф сообщил израильским СМИ, что его сотрудники обнаружили Чижика-Чатари в Будапеште ещё в 2011 году и тогда же передали документы на него в венгерскую прокуратуру.
В заявлении прокуратуры Венгрии национальному центру подтверждается, что расследование по этому делу было начато 11 сентября 2011 года. При этом в заявлении ни разу прямо не упоминается фамилия Чижик-Чатари - сообщается, что расследование возбуждено «в отношении Х...».
Прокуратура утверждает, что следственным мероприятиям мешают «временная и географическая отдаленность» обвинений против Чижика-Чатари, который, по имеющимся данным, во время Второй мировой войны исполнял обязанности начальника полиции по охране гетто в городе Касса (ныне Кошице, Словакия). Сообщается, что Чижик-Чатари причастен к гибели по меньшей мере 15,7 тысячи евреев.
По словам представителей прокуратуры, большая часть расследования состоит в изучении архивных документов и поиске выживших во время войны людей, которые могут стать свидетелями по этому делу. Будапешт считает все это проблематичным, поскольку практически все потенциальные очевидцы проживают за границей.
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан также отреагировал на критику Центра Визенталя, указывавшего на бездействие венгерских властей.
«Правительство Венгрии никогда не жалеет усилий на расследование преступлений прошлого и наказания их исполнителей», - заявил он.
После войны суд Чехословакии приговорил Чижика-Чатари к смертной казни, однако преступник переехал под чужим именем в Канаду, где торговал произведениями искусства. В 1997 году канадские власти узнали правду о скромном арт-дилере, лишили его гражданства и стали готовить документы для его экстрадиции. Однако венгр скрылся до того, как необходимые юридические процедуры были завершены.