Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը՝ «Կոմանդոս» եւ «Լեռնային աղվես» մականուններով, NEWS.am-ի հետ զրույցում ներկայացրեց իր հիշողությունները Արցախի անկախության հռչակման օրվա նախաշեմին:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, հիմք ընդունելով «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին»  ԽՍՀՄ օրենքը, ԼՂԻՄ բոլոր մակարդակների եւ Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ նստաշրջանում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (ԼՂՀ): Հռչակագրում, մասնավորապես, նշված էր, որ այն արտահայտում է «ժողովրդի կամքը՝ ամրագրված հանրաքվեի փաստացի անցկացմամբ եւ ԼՂԻՄ ու Շահումյանի շրջանի իշխանության մարմինների 1988-1991 թվականների որոշումներով, ազատության, անկախության, իրավահավասարության եւ բարիդրացիության նրա ձգտումը»:
Ինչպե՞ս է դա եղել
1991 թվականի սեպտեմբերի նախօրեին Ղարաբաղում անչափ ծանր իրավիճակ էր ստեղծվել: Այդ տարվա գարնանը Ադրբեջանի ղեկավարությունը որոշում էր ընդունել «Կոլցո» («Օղակ» - խմբ.) գործողությունն անցկացնելու մասին, որի նպատակն էր հայ բնակիչներին Հայաստան վտարելը, փաստացի՝ բռնի տեղահանումը: Գյուղերն այրում էին, մարդկանց ծեծում, սպանում, տեղահանում: Դաժանությունը, որով գործողությունն անցկացվում էր, քաոս առաջացրեց: Ղարաբաղը մնաց կախված վիճակում: Ոչ մեկի կողմից աջակցություն չստացող հանրապետությունն օգնության կարիք ուներ:
Ղարաբաղ մեր ժամանումը համընկավ գործողության ձեւական դադարեցմանը: Ձեւական, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները իրականում չէին կարողանում հանդարտվել, գործողությունը շարունակում էին: Սերժ Սարգսյանի հրամանով ես եկա Հադրութի շրջանի Տող գյուղ: Մեզ ուղարկեցին գյուղը պաշտպանելու՝ շրջանից հայ բնակչության տոտալ տեղահանումը կանխելու համար:
Այնպիսի իրավիճակ էր ստեղծվել, որ Ադրբեջանին թվում էր, թե ինքը շուտով հաղթելու է: Գյուղի հայկական հատվածը պաշտպանում էր միլիցիայի կապիտան Էդիկը, որը զինված էր միայն ատրճանակով եւ 8 փամփուշտով: Ադրբեջանական հատվածը պաշտպանում էին դպրոցի շենքում տեղակայված 200 զինվորներ, 6 զրահամեքենա եւ 50 օմոնական: Տողից հայ բնակչության տեղահանման համար հատկացվել էր 3 օր: Գործընթացն արագացնելու համար ադրբեջանցիները սպանեցին Դանիելյանների ընտանիքից 5 մարդու:
Դրան նախորդած ամիսներին տեղի էր ունենում ադրբեջանական կողմի ուժերի բուռն վերադասավորում: Նրանք պատրաստ էին հարցը շուտով «լուծել»: Գործում էին ըստ հետեւյալ ծրագրի՝ շրջապատում էին գյուղը, բաց թողնում ՕՄՕՆ-ին (Միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատ՝ ՄՀՆՋ – խմբ.): Այնուհետեւ կատարվելու էին կողոպուտներ ու բռնարարքներ: Ինչ-որ բան բաժին էր ընկնելու նաեւ խորհրդային զորքերին: «Կոլցո» գործողության ժամանակ ընդհանուր ոչնչացվել է 20 հայկական գյուղ, բռնի տեղահանվել է մոտ 10 հազար մարդ, հարյուրից ավելին սպանվել է, մի քանի հարյուրը գերեվարվել, մեծ մասի ճակատագիրն անհայտ է: Բայց Ղարաբաղի ինքնապաշտպանության ուժերի ստեղծումը եւ ղարաբաղցիների հերոսական պաշտպանությունը թույլ չտվեցին իրականացնել նողկալի ծրագիրը: Ղարաբաղցիները պաշտպանում էին իրենց հողը, կանանց եւ երեխաներին, ծնողներին, նախնիների շիրիմները: Ղարաբաղի հերոսական ժողովուրդը կարողացավ կանգնեցնել քաոսը:
Տեսություն եւ կյանք
Ինչպես պարզվում է գործնականում, տեսական զինվորական կրթությունը մի փոքր  տարբերվում է իրական պատերազմից: Բայց մենք խանդավառվել էինք ղարաբաղցիների մարտական ոգով: Ջոկատն ապրում էր անտառներում, այլ ջոկատների հետ կապ էինք պահպանում: Հիմնական  շեշտը արագության եւ անսպաելիության վրա էր: Եթե ինչ-որ տեղ ծանր իրավիճակ էր, տեղափոխվում էին այնտեղ: Ղարաբաղում ես հասկացա, թե ինչ է ինքնազոհաբերությունը: Հատկանշական է, որ երբ ես եկա Ղարաբաղ եւ ինձ հարցրեցին, թե ինչի համար  եմ ես դա արել, ասացի՝ եկել եմ Կարսն ազատագրեմ: Հայրս Կարսից է:
Բայց քաղաքականության հետ ոˊչ այն ժամանակ, ոˊչ հիմա չէի ուզում գործ ունենալ:
Քաղաքականությունը երկու կողմ ունի՝ մեկը կործանարար է, որը բաժանում է ազգը, դրանք իշխանությանը ձգտող  մարդկանց խմբերի անձնական շահերն են: Բայց կա նաեւ դրական կողմը. նրանք բոլորը պատրաստ են պայքարել ընդհանուր թշնամու դեմ:
Այդ տեսանկյունից ես մոտ եմ եղել բոլոր կուսակցությունների հետ, առաջնորդների հետ ծանոթ եմ եղել եւ դժվար պահին շատ ենք օգնել իրար:
Ղարաբաղի ժողովուրդն իր ուսերի վրա կրել է պատերազմի դժվարությունները եւ ստեղծել անկախ պետություն, որով մենք բոլորս շատ ենք հպարտանում:
Ինչպես հայտնվեցի պատերազմում
Ես խորհրդային բանակի սպա եմ, կոմունիստ: Ծառայել եմ հայրենիքում, ինչպես նաեւ Չեխոսլովակիայում, Գերմանիայում: Ես երդում եմ տվել ԽՍՀՄ-ին եւ երբ 1988-ին սկսվեց Ղարաբաղյան շարժումը, ես չմիացա դրան:
Այդ ժամանակ ես չէի կարողանում հասկանալ՝ ինչպես կարող է Հայաստանը անվտանգ գոյություն ունենալ Խորհրդային միության կազմից դուրս՝ շրջպատաված լինելով թշնամիներով:
Խոստովանեմ՝    այս հարցում տարաձայնություններ առաջացան կնոջս հետ, որը շարժման կողմնակից էր:
Կարելի է ասել ես պատահաբար հայտնվեցի շարժման մեջ: Մարգարյանի ինստիտուտը դեղեր էր հավաքել Ղարաբաղի բնակիչների համար եւ պետք էր ուղեկցել բեռը: Ես ցանկություն հայտնեցի գնալու: Երբ եկա, տեսա մի «օմոնցու» դեմք: Դա ադրբեջանական ժողովրդի ներկայացուցչի դեմք չէր, դա «օմոնցու» դեմք էր: Ես գիտեմ ադրբեջանցի ժողովրդին, Բաքվում սովորել եմ ադրբեջանցիների հետ: Ես հասկացա, որ դրանք գազանացած արարածներ են, որոնց մեջ ոչ մի մարդկային բան չի մնացել:
Ամենամեծ հարվածն այն էր, երբ մեզ չթույլատրեցին Երեւան տանել 14-ամյա տղային, որի մոտ փտախտ էր սկսվում: Մեզ թույլ չտվեցին երեխային բերել բուժման, որովհետեւ նրանք առաջնորդվում էին հետեւյալ տրամաբանությամբ. տղան կգնա, կբուժվի,  հետո զենք կվերցնի եւ կպայքարի մեր դեմ:
Երբ ես տեսա հակառակորդի գազանացած ներկայացուցիչներին, որոշումը միանգամից հասունացավ:
Ես վերադարձա եւ միանգամից որպես կամավոր ընդգրկվեցի «Սասունցի Դավիթ» ջոկատում: Սակայն Խորհրդային միության մասին իմ հիշողությունները շատ լավն են ու ջերմ:
Եվ ես շնորհակալ եմ ճակատագրին, որ ծանր 90-ականներին հայտնվեցի Հայաստանում եւ Ղարաբաղում՝ թեեւ շատ ընկերներ եւ մտերիմներ կորցրեցի:
Պատերազմը փոխում է մարդուն
Եˊվ ժամանակը, եˊւ պատերազմը փոխում է մարդկանց: Խաղաղ ժամանակ շատ բան չի նկատվում: Օրինակ, այն, որ ժողովուրդը ծանր պահին կարողանում է համախմբվել:
Պատերազմն, իհարկե, նաեւ դրական կողմեր ունի: Պատերազմի  ժամանակ հանդիպում ես մարդկանց, որոնցից սովորում ես: Տեսնում ես ինքնազոհաբերություն, սխրանքներ, որոնց դժվար է հավատալ: Բայց բացասականն ավելի շատ է: Մարդուն խոցում է ոչ միայն զենքը: Ամերիկացիները դա բնութագրել են որպես «վիետնամական համախտանիշ», պատերազմում փոխվում է հոգեբանությունը:
Շատերին թվում է, թե հերոսները վախ չեն զգում: Սակայն վախը սովորական, շատ մարդկային զգացում է:  Վախը հաղթահարելու կարողությունը հերոսական արարքների է դրդում: Առանց մտածելու: Ավելի ճիշտ, մտածում ես, բայց արդեն ավելի ուշ:

Герой Арцаха, генерал-майор Аркадий Иванович Тер-Тадевосян по прозвищу «Коммандос» и «Горный Лис» поделился в интервью Новости Армении – NEWS.am своими воспоминаниями в преддверие годовщины 2 сентября.
2 сентября 1991 года, основываясь на Законе СССР «О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из состава СССР», совместная сессия депутатов всех уровней НКАО и Шаумянского района провозгласила Нагорно-Карабахскую Республику (НКР). В Декларации, в частности, отмечалось, что она выражает «волю народа, закрепленную фактически проведенным референдумом и в решениях органов власти НКАО и Шаумянского района в 1988–1991 гг., его стремление к свободе, независимости, равноправию и добрососедству».
Как это было?
В канун сентября 1991 года в Карабахе сложилась очень тяжелая ситуация. Весной того года руководство Азербайджана приняло решение провести операцию «Кольцо», целью которой было выселение армянских жителей в Армению, фактически депортация. Села сжигались, людей избивали, убивали, выселяли. Жестокость, с которой проводилась операция, породила хаос. Карабах остался в подвешенном состоянии. Никем не поддерживаемая республика нуждалась в помощи.
Наш приезд в Карабах совпал с формальной приостановкой операции. Формальной, потому что на деле власти Азербайджана не могли успокоиться, продолжали операцию. По приказу Сержа Саргсяна я прибыл в село Тох Гадрутского района. Нас отправили на защиту села, чтобы предотвратить поголовное выселение армянского населения района.
Создалась ситуация, при которой Азербайджану казалось, что вот-вот он победит. Армянскую часть села оборонял капитал милиции Эдик, вооруженный одним пистолетом и восемью патронами. Азербайджанскую часть обороняли разместившиеся в здании школы 200 солдат, 6 БТР-ов и 50 омоновцев. На выселение армян из села Тох было отведено 3 дня. Чтобы ускорить процесс, азербайджанцы убили 5 человек из семьи Даниелян.
В предшествовавшие этому месяцы происходила бурная перестановка сил азербайджанской стороны. Вот-вот они готовы были «решить» вопрос. Действовали по следующему плану: окружали село, запускали ОМОН. Дальше грабежи и насилие. Что-то перепадало и советским войскам. Всего во время операции «Кольцо» свыше 20 армянских сел были уничтожены, депортировано около 10 тысяч человек, более сотни убиты, несколько сотен попали в плен, судьба большинства не известна. Но создание сил самообороны Карабаха и героическая защита карабахцев не позволила осуществиться омерзительному плану. Карабахцы защищали свою землю, жен и детей, родителей, могилы предков. Героический карабахский народ смог остановить хаос.
Теория и жизнь
Как оказалось на практике, военное образование в теории несколько отличается от реальной войны. Но мы впитали боевой дух карабахцев. Отряд жил в лесах, находились на связи с другими отрядами. Главный упор был на мобильность и неожиданность. Если где-то складывалась тяжелая ситуация, перебрасывали туда. Что такое самопожертвование, я понял в Карабахе. Примечательно, что когда я приехал в Карабах и меня спросили, зачем я это сделал, ответил – приехал Карс освобождать. Мой отец  из Карса.
Но с политикой я никогда, ни тогда, ни сейчас, не хотел иметь дела. У политики две стороны – одна разрушительная, которая разъединяет нацию, это личные интересы группы людей, которые рвутся к власти. Но есть и положительная – все они готовы бороться с общим врагом. С этой точки зрения я со всеми партиями дружил, с лидерами был знаком, и друг другу очень помогали в тяжелую минуту. Карабахский народ вынес на своих плечах тяготы войны, и еще создал независимое государство, которым мы все очень гордимся.
Как я попал на войну
Я офицер советской армии, коммунист. Нес службу на родине, а также в Чехословакии, Германии. Я давал присягу СССР, и когда в 1988 началось Карабахское движения, я не присоединился к нему. Тогда я просто не мог понять, как может Армения безопасно существовать вне Советского Союза, будучи окружена врагами. Признаться, тут возникли разногласия с собственной супругой, сторонницей движения. В движение я попал можно сказать случайно. Институт Маркаряна собрал лекарства для жителей Карабаха, и надо было сопровождать груз. Я вызвался поехать. Когда я приехал, я увидел лицо одного омоновца. Это не было лицо представителя азербайджанского народа, это было лицо омоновца. Я знаю азербайджанский народ, учился с азербайджанцами в Баку. Я понял, что это озверевшие существа, в которых не осталось ничего человеческого. Самым большим ударом было, когда нам не позволили забрать в Ереван 14-летнего мальчика, у которого начиналась гангрена. Нам не позволили привезти мальчика на лечение, потому что они руководствовались логикой – мальчик поедет, вылечится, потом возьмет оружие и будет бороться против нас. Когда я увидел озверевших представителей противника, решение созрело сразу. Я вернулся и сразу отправился добровольцем в отряд «Сасунци Давид». Но воспоминания о Советском Союзе у меня очень теплые и хорошие. И я благодарен судьбе, что в тяжелые 90-ые оказался в Армении и Карабахе, хотя потерял много друзей и близких.
Война меняет человека
И время, и война меняет людей. В мирное время многого не видно. Например, то, что наш народ умеет в трудный момент сплотиться.
На войне, конечно, есть и положительные стороны.  Во время войны встречаешься с такими людьми, у которых учишься. Видишь самопожертвование, поступки, в которые сложно поверить. Но отрицательного больше. Человека ранит не только оружие. Американцы описали это как «вьетнамский синдром», на войне меняется психология.
Многим кажется, что герои не испытывают страха. Но страх это обычное, очень человеческое чувство. Умение преодолевать страх толкает на героические поступки. Не задумываясь. Точнее, задумываешься уже после.