Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվում է «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանի կալանավորման մասին Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին դատարանն սկսել էր քննել Թավադյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի բողոքը ձերբակալության իրավաչափության մասին։ Այն պահին, երբ քննվում էր փաստաբանի բողոքը, ՀՔԾ-ն միջնորդություն ներկայացրեց կալանվորման մասին։ Օրենսդրության համաձայն, երկու հարցը՝ որպես փոխկապակցված, քննվում է միաժամանակ։
Արմեն Թավադյանը ձերբակալվել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի համախոհ Վարուժան Մկրտչյանի քրեական գործով։ Մկրտչյանին մեղադրանք է ներկայացվել Քրեական օրենսգրքի 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով (վկայի կամ տուժածի կաշառում՝ կեղծ ցուցմունքներ տալու նպատակով, հանցավոր խմբի կողմից կատարված հանցագործության վերաբերյալ)։ Ոստիկանության տվյալներով՝ Վարուժան Մկրտչյանը իր գրասենյակ է հրավիրել մարտի 1-ի իրադարձություններից տուժածներից մեկին եւ առաջարկել հրաժարվել տուժածի կարգավիճակից, ցուցմունքներից եւ չգնալ դատական նիստերին՝ ասելով, որ պատրաստ է վճարել այն գումարը, որը պետությունը նրան տրամադրելու է որպես դրամական օգնություն։

YEREVAN. – The Court of General Jurisdiction of Yerevan is considering the Special Investigation Service (SIS) petition to detain Armen Tavadyan, the owner of 5th Channel television of Armenia.
The day before, the court had begun to consider Tavadyan's lawyer Hovhannes Khudoyan's appeal against the lawfulness of his client’s detention. At the time when the lawyer's appeal was being considered, the SIS filed a motion to detain Tavadyan. According to the legislation, the two issues are considered interrelated, and therefore examined at the same time.
Armen Tavadyan has been arrested in connection with the case of Varuzhan Mkrtchyan, a supporter of Armenia's second President Robert Kocharyan. Mkrtchyan has been charged under the Criminal Code with bribing a witness or an injured party to give false testimony on a crime committed by a criminal group. According to police, Varuzhan Mkrtchyan had called one of the victims of the March 1, 2008 events to his office and proposed to this person to decline from the victim's status and the testimony given and not go to court hearings, saying he was ready to pay this person the money the state would provide as financial aid.