Սահմանադարական դատարանը վաղը՝ փետրվարի 9–ին բանավոր ընթացակարգով պետք է քններ ընդդիմադիր խմբակցությունների դիմումը, որով վիճարկվում է նախորդ տարվա հունիսին կատարված սահմանադրական փոփոխությունների սահմանադրականությունը։ NEWS.am–ը Սահմանադրական դատարանից տեղեկացավ, որ պատասխանող կողմի միջնորդությամբ գործի դատաքննությունը հետաձգվել է մինչև փետրվարի 17-ը։ Խոսքը նախորդ տարվա հունիսին ուժի մեջ մտած Սահմանադրական փոփոխությունների մասին է, որի արդյունքում ՍԴ նախագահի պաշտոնից ազատվեց Հրայր Թովմասյանը, իսկ ՍԴ դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանի, Հրանտ Նազարյանի և Ֆելիքս Թոխյանի լիազորությունները ժամանակից շուտ դադարեցվեցին և նրանք ուղարկվեցին թոշակի։
Այս փոփոխություններից երկու ամիս անց՝ նախորդ տարվա օգոստոսին, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները դիմել էին ՍԴ՝ Ազգային ժողովի կողմից իր լիազորությունների իրականացման, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածի 2-րդ և 7-րդ մասերի, 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4.2-րդ կետի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ։  Ըստ դիմումատուների՝ Ազգային ժողովը դուրս է եկել իր սահմանադրական լիազորություններից և խախտել Սահմանադրությունը, երբ սահմանադրական փոփոխությունները մինչև երկրորդ ընթերցում չի ուղարկել Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու համար։ Բացի այդ ԱԺ–ն զրկել է Հանրապետության նախագահին Սահմանադրության փոփոխություններն ստորագրելու և հրապարակելու լիազորությունից, ինչն ըստ ընդդիմադիրների, ևս հակասում է Սահմանադրությանը։
Նախորդ տարվա դեկտեմբերի 2–ին՝  ՍԴ–ն գործն ընդունել էր քննության և որոշել դատաքննությունն անցկացնել գրավոր ընթացակարգով՝ գործով որպես պատասխանող կողմ ներգրավելով Հանրապետության նախագահին, Ազգային ժողովին ու Կառավարությանը: Իսկ այս տարվա փետրվարի 1–ին բարձր դատարանը բավարարել էր գործով դիմող կողմի միջնորդությունը և որոշել գործը քննել  բանավոր ընթացակարգով:
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում  բարձր դատարանը համալրվեց նոր անդամներով. ՍԴ դատավորներ դարձան Արթուր Վաղարշյանը, Էդգար Շաթիրյանը և Երվանդ Խունդկարյանը, իսկ Արմեն Դիլանյանն ընտրվեց ՍԴ նախագահ։ Այսպիսով ստացվում է՝ Սահմանադրական դատարանի նորընտիր անդամները և նախագահը քննելու են մի դիմում, որով, ըստ էության, վիճարկվում է իրենց լեգիտիմությունը։

Конституционный суд 9 февраля должен был рассмотреть заявление оппозиционных фракций, которым оспаривается конституционность изменений, внесенных в июне прошлого года. Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в КС, заседание отложено по ходатайству ответчика. Оно перенесено на 17 февраля.
Речь идет о конституционных изменениях, в результате которых Грайр Товмасян был освобожден от должности председателя Конституционного суда, а полномочия судей КС Алвины Гюлумян, Гранта Назаряна и Феликса Тохяна были досрочно прекращены, и они были отправлены на пенсию.
Фракции «Светлая Армения» и «Процветающая Армения» обжаловали решение, сочтя, что парламент вышел за рамки полномочий. Кроме того, НС лишило президента республики полномочий подписывать и публиковать изменения в Конституции, что, по мнению оппозиционеров, также противоречит Конституции.
2 декабря прошлого года КС принял дело к рассмотрению и решил провести судебное разбирательство в письменной форме, с привлечением в качестве ответчика президента Республики, Национального собрания и правительства. 1 февраля КС удовлетворил ходатайство истца и решил проводить рассмотрение в устной форме.
Напомним, что в результате конституционных изменений КС пополнился новыми членами. Судьями КС стали Артур Вагаршян, Эдгар Шатирян и Ерванд Хундкарян, а Армен Диланян был избран председателем КС. Таким образом, получается, что новоизбранные члены Конституционного суда и президент будут рассматривать заявление, которым, по сути, оспаривается их легитимность.