Ուրբաթ ԱՄՆ-ում երդվյալ ատենակալների դատարանը եզրակացրել է, որ Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը եւ նրա ընկերությունը պատասխանատվություն չեն կրում ներդրողներին մոլորության մեջ գցելու համար, երբ Մասկը 2018-ին Twitter-ում գրել է, որ «ֆինանսավորումն ապահովված է» էլեկտրաքարեր արտադրող ընկերության սեփականաշնորհման համար, հաղորդում է Reuters-ը։
Հայցվորները պահանջել են միլիարդավոր դոլարների փոխհատուցում, եւ այդ որոշումը նույնպես կարեւոր էր համարվում Մասկի համար, ով հաճախ է մտնում Twitter՝ իր կարծիքը հայտնելու համար:
Երդվյալ ատենակալները միաձայն վճիռ են կայացրել բանավեճերի սկսվելուց մոտ երկու ժամ անց։
Մասկը դատարանում ներկա չէր դատավճռի հրապարակմանը, բայց շուտով Twitter-ում գրել է, որ «խորապես գնահատում է» որոշումը։
Tesla-ի բաժնետերերը պնդում են, որ Մասկը մոլորության մեջ է գցել իրենց, երբ 2018 թվականի օգոստոսի 7-ին Twitter-ում գրել է, որ քննարկում է ընկերության սեփականաշնորհումը մեկ բաժնետոմսի դիմաց 420 դոլարով՝ ասելով, որ «ֆինանսավորումն ապահովված է»։
Ըստ բաժնետերերի՝ Մասկը ստել է, երբ այդ օրը ավելի ուշ Twitter-ում գրել է, որ «ներդրողների աջակցությունը հաստատված է»։
Վերջին ամիսներին Մասկի ուշադրությունը բաժանվել է Tesla-ի, SpaceX-ի եւ այժմ Twitter-ի միջեւ: Tesla-ի ներդրողները մտահոգություն են հայտնել, որ նա չափազանց մեծ ուշադրություն է դարձրել սոցիալական ցանցերում ընկերության կառավարմանը։

Tesla founder Elon Musk has been cleared of wrongdoing for a tweet in which he said he had "funding secured" to take the electric carmaker private, BBC News reported.
Musk faced a class-action lawsuit filed on behalf of Tesla shareholders who argued he misled them with his posts in August 2018.
The proposed $72bn buyout never materialized.
If the San Francisco jury had found Musk liable, he could have been ordered to pay billions of dollars in damages.
It took the nine jurors less than two hours to reach their verdict on Friday.
Central to the lawsuit was Musk's tweet on 7 August 2018: "Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured."
The plaintiffs also argued Musk had lied when he tweeted later in the day that "investor support is confirmed."
The stock price surged after the tweets, but fell back again within days as it became clear the deal would not go through.
Investor losses were calculated as high as $12bn, according to an economist hired by the shareholders.
The US Securities and Exchange Commission (SEC) sued Musk over his tweets, accusing him of lying to investors. Musk agreed to step aside as Tesla board chairman and settled for $20m.
During the three-week trial, Musk—who also leads SpaceX and Twitter—had argued he thought he had a verbal commitment from Saudi Arabia's sovereign wealth fund for the deal.
During his nearly nine hours on the witness stand, the world's second-richest man said: "Just because I tweet something does not mean people believe it or will act accordingly."
Shareholders had argued that "funding secured" suggested more than a verbal agreement.
Although Tesla's share price shot up after the tweet was posted, Musk also questioned whether his tweets had any effect on Tesla's share price.
Musk said he eventually scrapped the plan to take Tesla private after his discussions with smaller investors led him to believe they would prefer that the firm remain publicly traded.