Ադրբեջանցի ֆիթնես մարզիչ Քամիլ Զեյնալլին Մոսկվայից վերադարձել է Բաքու, հայտնում է Report-ը։
Հեյդար Ալիևի անվան միջազգային օդանավակայանում նրան դիմավորել են ընտանիքի անդամները, ինչպես նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ։
Հիշեցնենք, որ Զեյնալլին ձերբակալվել էր փետրվարի 20-ի երեկոյան օդանավակայանում՝ Մոսկվա-Բաքու չվերթ բարձրանալուց առաջ։ Ինչպես նա է հայտնել, ձերբակալությունը կատարվել է հայկական կողմի պահանջի հիման վրա։
Ավելի ուշ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ հարցը «Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանատան հսկողության տակ է»։
Ավելի վաղ նրա փաստաբան Ալեքփեր Գարաևը նշել էր, որ Հայաստանը լուրջ մեղադրանքներով հետախուզում էր հայտարարել Քամիլ Զեյնալիի նկատմամբ, սակայն ռուսական պետությունը «հումանիզմ» է դրսևորել։
«Ադրբեջանական պետության օգնության և համառության շնորհիվ Քամիլ Զեյնալլին ազատության մեջ է և այսօր կվերադառնա Ադրբեջան»,- ասել էր Ալեքփեր Գարաևը։
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացի Քամիլ Զեյնալլի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել «սպանություն» հոդվածի հատկանիշներով: Հաղորդվում է, որ ֆիթնես մարզիչը կասկածվում է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ տարեց Լեռնային Ղարաբաղի տարեց բնակչին գլխատելու մեջ։

Азербайджанский фитнес-тренер Кямиль Зейналлы вернулся в Баку из Москвы,  передает Report.
Напомним, что К.Зейналлы был задержан вечером 20 февраля в аэропорту перед посадкой на рейс Москва-Баку. Как он утверждал, задержание было проведено на основе запроса армянской стороны.
Позднее в МИД Азербайджана заявили, что вопрос «находится на контроле посольства Азербайджана в России».
Ранее его адвокат Алекбер Гараев отметил, что Армения объявила в розыск Кямиля Зейналлы по тяжким статьям, однако российское государство проявило гуманизм.
«Благодаря помощи и настойчивости азербайджанского государства Кямиль Зейналлы свободен и сегодня вернется в Азербайджан», - сказал Алекбер Гараев.
В МВД Армении заявили, что гражданин Азербайджана Кямиль Зейналлы был объявлен в международный розыск по статье «убийство». По имеющимся данным, фитнес-тренер подозревается в обезглавливании престарелого жителя Нагорного Карабаха во время 44-дневной войны.