Լոս Անջելեսի օկրուգում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) բռնկված հրդեհների վնասը կարող է գերազանցել 50 մլրդ դոլարը։ Այսպիսի կանխատեսումներ է արել AccuWeather խորհրդատվական ընկերությունը, որոնք չորեքշաբթի հրապարակել է Associated Press գործակալությունը։
Փորձագետների գնահատականներով՝ հրդեհի պատճառած նախնական վնասը եւ տնտեսական կորուստները կկազմեն 52-57 մլրդ դոլար: Ընկերությունն առայժմ չի հրապարակել, թե ինչ ցուցանիշներ են նկատի ունեցել հաշվարկը կատարելիս։
Պետական հրշեջ ծառայության տվյալներով՝ հրդեհների ընդհանուր մակերեսը գերազանցել է 10 հազար հեկտարը եւ շարունակում է աճել։ Հրդեհը վնասել է ավելի քան հազար շենք, մահացել է առնվազն 5 մարդ, իսկ Լոս Անջելեսի շրջանում էլեկտրաէներգիայի ավելի քան 950 հազար սպառողներ մնում են առանց էլեկտրականության։
Ինչպես նշել է Associated Press-ը, ավելի քան 70 հազար բնակիչների կարգադրվել է տարհանվել հրդեհով բռնկված տարածքներից։ Մոտ 1,5 հազար հրշեջ պայքարում է կրակի դեմ։ Տեղական իշխանություններն օգնություն են խնդրել հարեւան շրջանների հրշեջներից, եւ նրանց օգնության են ուղարկվել նաեւ Վաշինգտոն, Օրեգոն եւ Նեւադա նահանգների շտապօգնության աշխատակիցները: Սակայն երեք հրդեհներից ոչ մեկը դեռ չի հաջողվում տեղայնացնել։ Հրդեհների տարածքում պահպանվում է ցածր խոնավություն, որն ուղեկցվում է քամու ուժգին պոռթկումներով։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը տարերային աղետի ռեժիմ է հայտարարել Կալիֆոռնիայում եւ կարգադրել է դաշնային օգնություն ցուցաբերել՝ լրացնելու համար տեղական ջանքերը անտառային հրդեհներից տուժած տարածքները վերականգնելու համար:
«Նախագահի կարգադրության համաձայն՝ դաշնային ֆինանսավորումը կտրամադրվի Լոս Անջելեսի օկրուգի տուժած բնակիչներին: «Օգնությունը կարող է ներառել դրամաշնորհներ ժամանակավոր բնակարանների եւ տների վերանորոգման համար, վարկեր չապահովագրված գույքի կորուստների համար եւ այլ ծրագրեր՝ օգնելու մարդկանց եւ բիզնեսի սեփականատերերին աղետի հետեւանքները հաղթահարելու համար»,- նշվել է Սպիտակ տան հայտարարությունում:

Ущерб от вспыхнувших в округе Лос-Анджелес (штат Калифорния) пожаров может превысить $50 млрд. Такие прогнозы консультационной компании AccuWeather опубликовало в среду агентство Associated Press.
По оценкам экспертов, предварительный ущерб и экономические потери от огня составят от $52 млрд до $57 млрд. Компания пока не разглашает, какие показатели учитывала при расчете.
Общая площадь пожаров превысила 10 тыс. га и продолжает увеличиваться, свидетельствуют данные пожарной службы штата. Огонь уничтожил более 1 тыс. строений, погибли как минимум 5 человек , свыше 950 тыс. потребителей электроэнергии в округе Лос-Анджелес остаются без света.
Как отмечает Associated Press, более 70 тыс. жителей предписано эвакуироваться из районов, охваченных огнем. С пламенем борются около 1,5 тыс. пожарных. Местные власти запросили помощь пожарных из соседних округов, также на подмогу им направили сотрудников экстренных служб из штатов Вашингтон, Орегон, Невада. Однако локализовать ни один из трех пожаров пока не удается. В районе пожаров сохраняется низкая влажность, сопровождающаяся сильными порывами ветра.
Президент США Джо Байден объявил режим масштабного стихийного бедствия в штате Калифорния и распорядился оказать федеральную помощь в дополнение к усилиям местных властей по восстановлению районов, пострадавших от лесных пожаров.
«В соответствии с распоряжением президента федеральное финансирование предоставляется пострадавшим жителям округа Лос-Анджелес. Помощь может включать в себя гранты на временное жилье и ремонт домов, льготные кредиты на покрытие убытков в случае с незастрахованным имуществом и другие программы, призванные помочь людям и владельцам бизнеса оправиться от последствий стихийного бедствия», — говорится в сообщении Белого дома.
Байден также отложил предстоящий визит в Италию, чтобы сосредоточиться на оказании помощи в связи с пожарами.