Պոլսի Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը նախօրեին՝ հունվարի 6–ին, հանդիպել է համայնքային մարմինների ներկայացուցիչներին։
Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքությունից NEWS.am–ին հայտնում են, որ Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը հայտնել է, որ 2023 թ. փետրվարի 6-ի երկարաշարժի հետևանքով վնասված Իսքենդերունի շրջանում գտնվող 19-րդ դարի Սրբոց Քառասուն Մանուկ եկեղեցու վերանորոգմանը կաջակցի Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը։
Նշվել է, որ նույն նախարարության աջակցությամբ առաջիկա օրերին պիտի իրականանա օպերային երգչուհի Ալիս Մանուկյանի մեծարանքի երեկույթ:
Մաշալյանն իր խոսքում հիշել է նաեւ տարվա ընթացքում իրականացած մշակութային, գեղարվեստական եւ մարզական զանազան միջոցառումները՝ ընդգծելով, որ դրանք ցույց են տալիս համայնքի կենսունակ եւ արդյունավետ բնույթը։

Archbishop Sahak II Mashalian, the Armenian Patriarch of Constantinople (Istanbul) of the Armenian Apostolic Church, on Tuesday met with representatives of local Armenian community organizations.
Mashalian announced that the Turkish Ministry of Culture and Tourism will assist the renovation of the 19th-century Holy Forty Children Armenian Church in the Iskenderun region, which was damaged by the earthquake of February 6, 2023, the Armenian Patriarchate of Constantinople informed Armenian News-NEWS.am.
It was noted as well that with the support of the aforesaid Turkish ministry, a gala evening in honor of renowned Istanbul Armenian opera singer Alis Manukyan will be held in the coming days.