Մեծ Բրիտանիան հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթի մասին՝ դա անվանելով Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց ի վեր ամենախիստ սահմանափակումներից մեկը. Լոնդոնը պատժամիջոցներ է սահմանել ևս 56 անձի նկատմամբ՝ Ուկրաինան ապակայունացնելու գործում նրանց ունեցած դերի համար։
Լոնդոնը նաև հայտարարել է, որ այդ միջոցները պատասխան են Մոսկվայի «թշնամական գործողություններին», այդ թվում՝ Հայաստանում միջամտության փորձերին։ Պատժամիջոցներ են սահմանվել SDA-ի («Սոցիալական նախագծման գործակալություն») նկատմամբ։ Նշվում է, որ կազմակերպությունը պլանավորում էր արշավներ, որոնք գրեթե անկասկած նախաձեռնել էր նախագահի վարչակազմը։ Սա ներառում է Հայաստանում ռուսամետ կազմակերպություններ ստեղծելու և իշխանափոխության վրա ռուսամետ գործիչների օգտին ազդեցություն գործելու փորձերը։
Նշվում է նաև, որ Ռուսաստանից ֆինանսավորվող SDA-ն իր գործընկեր Structura ընկերության հետ միասին փորձել է իրականացնել մի շարք միջամտության գործողություններ, որոնք ուղղված էին ժողովրդավարությունը խարխլելուն և Ուկրաինային միջազգային աջակցության թուլացմանը։
Պատժամիջոցների փաթեթում ներառված «Դիալոգ» կազմակերպությունը բնութագրվում է որպես ռուսական կառավարության հետ կապված կառույց, այդ թվում՝ Կրեմլի կողմից Ռուսաստանի կողմից օկուպացված Ուկրաինայի տարածքներում բովանդակության կենտրոններ ստեղծելու հետ։ Այն կառավարում է բաց և փակ առցանց ռեսուրսներ, որոնք նախատեսված են ռուսական պետական քարոզչությունը տարածելու համար։
Նշվում է, որ «Դիալոգ»-ը հրահանգներ է ստացել Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմից և համագործակցել է ռուսական հետախուզական ծառայությունների հետ՝ ՌԴ կառավարության անունից չարամիտ ազդեցության արշավներ իրականացնելու համար։ Կազմակերպությունը նաև ռուսական հետախուզության հետ համակարգել է Հայաստանի ներքին քաղաքականությանն ուղղված միջամտության ծրագրերը։

Великобритания объявила о введении нового пакета санкций против России, назвав его одним из самых жестких ограничений с начала войны в Украине: Лондон ввел санкции еще против 56 лиц за их роль в дестабилизации Украины.
Лондон также заявил, что данные меры являются ответом на «враждебные действия» Москвы, включая попытки вмешательства в Армении. Санкции были введены против SDA («Агентства социального проектирования»). Отмечается, что организация планировала кампании, которые почти наверняка были инициированы администрацией президента. Это включает попытки создания пророссийских организаций в Армении и оказания влияния на смену власти в пользу пророссийских фигур.
Также отмечается, что финансируемая Россией SDA совместно со своей партнерской компанией Structura пыталась реализовать ряд операций вмешательства, направленных на подрыв демократии и ослабление международной поддержки Украины.
Включенная в санкционный пакет организация «Диалог» характеризуется как структура, связанная с российским правительством, в том числе с созданием Кремлем центров контента на оккупированных Россией территориях Украины. Она управляет открытыми и скрытыми онлайн-ресурсами, предназначенными для распространения российской государственной пропаганды.
Отмечается, что «Диалог» получил указания от администрации президента России и сотрудничал с российскими разведывательными службами для проведения кампаний злонамеренного влияния от имени правительства РФ. Также организация координировала с российской разведкой программы вмешательства, направленные на внутреннюю политику Армении.