Ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկզբից ի վեր 5-րդ անգամ (իսկ ընդհանուր առմամբ՝ իր նախագահության ընթացքում արդեն 25-րդ անգամ) Չինաստան մեկնած Վլադիմիր Պուտինին կրկին չի հաջողվել համաձայնագիր կնքել Ռուսաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող «Սիբիրի հզորություն-2» գազատարի կառուցման շուրջ։
Այս նախագծի շուրջ քննարկումները շարունակվում են ավելի քան 10 տարի և նախատեսում են դեպի ՉԺՀ գազի մատակարարումների ավելացում տարեկան մինչև 100 միլիարդ խորանարդ մետր։ Սակայն Պուտինի և Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի բանակցություններից հետո ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ դեռևս մնացել են չհամաձայնեցված «նրբություններ»։
«Որոշ նրբություններ դեռ պետք է համաձայնեցվեն», — ասել է Պեսկովը՝ հավելելով, որ համաձայնեցված են «ըմբռնման հիմնական պարամետրերն» ու ապագա խողովակաշարի երթուղին, սակայն նախագծի իրականացման հստակ ժամկետների վերաբերյալ դեռևս չկան որոշակի պայմանավորվածություններ։
«Առայժմ հստակ ժամկետներ չկան։ Ի վերջո, սա կոմերցիոն տեղեկատվություն է։ Բայց սա արդեն իսկ բավականին մեծ ձեռքբերում է», — Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը։
Պուտինն իր հետ Պեկին էր տարել բազմամարդ պատվիրակություն, որի կազմում էին 5 փոխվարչապետներ, 8 նախարարներ և խոշորագույն պետական ընկերությունների, այդ թվում՝ «Գազպրոմ»-ի և «Ռոսնեֆտ»-ի ղեկավարները։ Այցի ընթացքում նա խոսել է ռուս-չինական համագործակցության «անսահմանափակ հեռանկարների» մասին և խոստացել է «անխափան» կերպով նավթ, ածուխ ու գազ արտահանել Չինաստան։
Բանակցությունների արդյունքում Մոսկվան և Պեկինը ստորագրել են 40 փաստաթուղթ։ Սակայն, Կրեմլի հրապարակած ցանկի համաձայն, դրանցից և ոչ մեկում չի հիշատակվում ոչ «Սիբիրի հզորություն-2»-ը, և ոչ էլ նավթագազային ոլորտում համագործակցությունը։
Եվրոպական շուկան կորցրած և դրա պատճառով ծանր կացության մեջ հայտնված «Գազպրոմ»-ի համար կենսական նշանակություն ունեցող այս նոր գազատարի գլխավոր արգելքը շարունակում է մնալ գազի գինը։ Ինչպես ավելի վաղ Financial Times-ին հայտնել էր իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը, Չինաստանը պահանջում է գինն իջեցնել մինչև ռուսաստանյան ներքին շուկայի մակարդակին։ Իսկ դա մեկ խորանարդ մետրի համար կազմում է մոտ 50 դոլար, ինչը 5 անգամ ցածր է նրանից, ինչ Պեկինը վճարում է հիմա (258 դոլար՝ հազար խորանարդ մետրի համար), և 8,5 անգամ պակաս, քան հեռավոր արտասահմանի այլ հաճախորդների համար սահմանված «Գազպրոմ»-ի գները (420 դոլար)։
Բացի այդ, FT-ի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Չինաստանը մտահոգված է, որ գազի պահանջարկը հնարավոր է արդեն հասել է իր գագաթնակետին, և այդ պատճառով կասկածում է գազի գնման լրացուցիչ պարտավորություններ ստանձնելու նպատակահարմարությանը։
Այժմ Չինաստանը Ռուսաստանից տարեկան գնում է 38 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, ինչը կազմում է դեպի հեռավոր արտասահման «Գազպրոմ»-ի արտահանման կեսը (իսկ ընդհանուր արտահանումը դեռևս գտնվում է 1980-ականների վերջից ի վեր ամենացածր մակարդակներին մոտ): Մինչև տասնամյակի վերջ ՌԴ կառավարությունն ակնկալում է դեպի Չինաստան մատակարարումներն ավելացնել 47%-ով՝ հասցնելով այն տարեկան 56 միլիարդ խորանարդ մետրի։ Լրացուցիչ գազը կմատակարարվի հեռավորարևելյան երթուղով (12 միլիարդ խորանարդ մետր) և «Սիբիրի հզորություն-1»-ի թողունակության ընդլայնման հաշվին (6 միլիարդ խորանարդ մետր)։

Пятый с начала войны и 25-й за время президентства визит Владимира Путина в Китай снова не принес России долгожданных договоренностей о строительстве газопровода «Сила Сибири-2».
По проекту, который обсуждается более 10 лет и предполагает рост поставок газа в КНР до 100 млрд кубометров в год, остались несогласованные «нюансы», сообщил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков после переговоров Путина с председателем КНР Си Цзиньпином.«Какие-то нюансы осталось договорить», — сказал Песков, добавив, что согласованы «основные параметры понимания» и маршрут будущей трубы, но по-прежнему нет четких договоренностей о сроках реализации проекта.«Четко пока нет. Это коммерческая информация все-таки. Но это достаточно большое достижение», — цитирует Пескова «Интерфакс».
С собой в Пекин Путин привез многочисленную делегацию, включая 5 вице-премьеров, 8 министров и глав крупнейших госкомпаний, в том числе «Газпрома» и «Роснефти». В ходе визита он говорит о «безграничных переспективах» российско-китайского сотрудничества и обещал «бесперебойно» вывозить в КНР нефть, уголь и газ.По итогам переговоров Москва и Пекин подписали 40 документов. Но ни один из них не упоминает ни «Силы Сибири-2», ни сотрудничества в нефтегазовой сфере, следует из перечня, опубликованного Кремлем.
Камнем преткновения для нового газопровода, который отчаянно нужен потерявшему европейский рынок «Газпрому», остается цена газа, рассказывал ранее знакомый с ситуацией источник Financial Times. По его данным, Китай требует снизить цену до уровня, близкого к внутрироссийскому. А это около $50 за тысячу кубометров, что в 5 раз ниже, чем Пекин платит сейчас ($258 за тысячу кубов), и в 8,5 раза меньше цен «Газпрома» для других клиентов в дальнем зарубежье ($420).Кроме того, Китай обеспокоен тем, что спрос на газ, возможно, достиг пика, и поэтому сомневается в необходимости брать на себя дополнительные обязательства по его покупке, говорил источник FT.
Сейчас КНР покупает в России 38 млрд кубометров газа ежегодно — и это половина экспорта «Газпрома» в дальнее зарубежье, который держится на уровнях, близких к минимумам с конца 1980-х годов. До конца десятилетия правительство РФ рассчитывает увеличить поставки в Китай на 47%, до 56 млрд кубов в год. Дополнительный газ будет поступать по дальневосточному маршруту (12 млрд кубометров) и за счет расширения мощности «Силы Сибири-1» (6 млрд кубов).