Ամերիկյան մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող DAWN կազմակերպությունը կոչ է արել ԱՄՆ իշխանություններին ուժեղացնել ճնշումը Իսրայելի վրա, որպեսզի հասնեն նրա «ռազմական գործողությունների դադարեցմանը Իրանում, Լիբանանում և դրանց սահմաններից դուրս»։ Հայտարարությունը հնչել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի միջև տարաձայնությունների մասին հաղորդումների ֆոնին։
Կազմակերպության գործադիր տնօրեն Օմար Շաքիրը հայտարարել է, որ լրատվամիջոցներում հայտնված արտահոսքերն ու Վաշինգտոնի դժգոհության մասին հրապարակային հայտարարությունները Իսրայելի գործողությունների վերաբերյալ նշանակություն չունեն, եթե ԱՄՆ-ը չի կիրառում ազդեցության իրական լծակներ, այդ թվում՝ սպառազինությունների մատակարարումների և հետախուզական տվյալների փոխանակման կասեցումը։
Նրա կարծիքով՝ Իսրայելի հարվածները Բեյրութին նպատակ ունեին խափանել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձևավորվող համաձայնությունը։

The human rights group DAWN has urged the US authorities to increase pressure “to stop Israel's aggression in Iran, Lebanon and beyond.” The respective statement came amid reports of a rift between US President Donald Trump and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu.
DAWN executive director Omar Shakir said that media leaks and public statements of Washington’s displeasure with Israel’s actions are meaningless unless the US uses real levers of influence, including cutting off arms supplies to and intelligence sharing with Israel.
In his view, Israel’s strikes on Beirut were aimed at disrupting a developing agreement between the US and Iran.