ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության շրջանակներում սահմանների համալիր կառավարման համակարգի զարգացման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքները քննարկելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում  հուլիսի 16-ին տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, անվտանգության խորհրդի գրասենյակի, ներքին գործերի, արտաքին գործերի նախարարությունների, պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ:
Սահմանների համալիր կառավարումը ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության շրջանակներում իրականացվող գործողությունների կարևոր ուղղություններից է:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից շրջանառվող «ՀՀ պետական սահմանի համալիր կառավարման համակարգի ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի» նախագծի ընթացքի վերաբերյալ հանգամանալից տեղեկատվություն, մասնակիցների կողմից ընդգծվեց նախագծի կարևորությունը և այն հնարավորինս շուտ հաստատելու անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, միջազգային փորձագետների կողմից ներկայացվեց սահմանների համալիր կառավարման եվրոպական կոնցեպտն ու դրա պարտադիր բաղադրիչները:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց «ՀՀ պետական սահմանի համալիր կառավարման համակարգի ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի» նախագծի լրամշակման շուրջ իրավասու մարմինների հետ աշխատանքները ակտիվացնելու և գործողությունները համաձայնեցնելու վերաբերյալ:

С целью обсуждения проводимых в рамках диалога Армения-ЕС по либерализации визового режима работ по развитию системы комплексного управления границами в Службе национальной безопасности Армении 16 июля состоялась рабочая встреча с участием представителей СНБ, офиса Совета безопасности, министерств внутренних дел и иностранных дел, Комитета государственных доходов Армении, а также международных экспертов.
Комплексное управление границами является одним из важных направлений действий, реализуемых в рамках диалога РА-ЕС по либерализации визового режима.
В ходе встречи участникам была представлена подробная информация о ходе разработки проекта «Стратегии и программы действий системы комплексного управления государственной границей Республики Армения», находящегося в обращении Службы национальной безопасности Республики Армения. Участники обсуждения подчеркнули важность проекта и необходимость его скорейшего утверждения. Одновременно международные эксперты представили европейскую концепцию комплексного управления границами и ее обязательные компоненты.
По итогам встречи достигнута договоренность активизировать работу с уполномоченными органами вокруг доработки проекта и согласования дальнейших действий.