ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության շրջանակներում սահմանների համալիր կառավարման համակարգի զարգացման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքները քննարկելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում  հուլիսի 16-ին տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, անվտանգության խորհրդի գրասենյակի, ներքին գործերի, արտաքին գործերի նախարարությունների, պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ:
Սահմանների համալիր կառավարումը ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության շրջանակներում իրականացվող գործողությունների կարևոր ուղղություններից է:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից շրջանառվող «ՀՀ պետական սահմանի համալիր կառավարման համակարգի ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի» նախագծի ընթացքի վերաբերյալ հանգամանալից տեղեկատվություն, մասնակիցների կողմից ընդգծվեց նախագծի կարևորությունը և այն հնարավորինս շուտ հաստատելու անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, միջազգային փորձագետների կողմից ներկայացվեց սահմանների համալիր կառավարման եվրոպական կոնցեպտն ու դրա պարտադիր բաղադրիչները:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց «ՀՀ պետական սահմանի համալիր կառավարման համակարգի ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի» նախագծի լրամշակման շուրջ իրավասու մարմինների հետ աշխատանքները ակտիվացնելու և գործողությունները համաձայնեցնելու վերաբերյալ:

On July 16, a working meeting was held at the National Security Service of the Republic of Armenia to discuss ongoing work toward developing an integrated border management system within the framework of the Armenia-EU visa liberalization dialogue. The meeting included representatives from the RA National Security Service, the Office of the Security Council, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Foreign Affairs, the State Revenue Committee, as well as international experts.
Integrated border management is one of the crucial lines of action implemented within the scope of the Armenia-EU visa liberalization dialogue.
During the meeting, participants were presented with detailed information regarding the progress of the draft "Strategy and Action Plan for the Integrated Management System of the State Border of the Republic of Armenia," which is being circulated by the RA National Security Service. The participants emphasized the importance of the draft and the necessity of approving it as soon as possible. Concurrently, international experts presented the European concept of integrated border management and its mandatory components.
At the conclusion of the meeting, an agreement was reached to intensify efforts and coordinate actions with competent bodies to refine the draft "Strategy and Action Plan for the Integrated Management System of the State Border of the Republic of Armenia."