Իսրայելը, Ադրբեջանի ճնշման ներքո, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը հանել է Կնեսետի օրակարգից։ Ինչպես հայտնի է դարձել Haaretz-ին, իսրայելցի պաշտոնյաները իրենց ադրբեջանցի գործընկերներին հավաստիացրել են, որ այս հարցը կհեռացվի Կնեսետի օրակարգից։
Իսրայելական աղբյուրը հայտնել է, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն անձամբ է արգելափակել քվեարկությունն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի նախագահի բարձրաստիճան քաղաքական խորհրդականը (Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը) կապ է հաստատել նրա գրասենյակի հետ։
Աղբյուրը հայտնել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Իսրայելի կառավարության որոշումը, որը հաստատվել էր անցյալ ամիս, չի դրվել Կնեսետում քվեարկության Ադրբեջանի կողմից վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի վրա գործադրված ճնշման պատճառով։
Իսրայելի նախարարների կաբինետը 2026 թվականի հունիսի 28-ին միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն Կնեսետում հաջորդող քվեարկությունը, որն անհրաժեշտ էր, որպեսզի դա դառնա պաշտոնական պետական քաղաքականություն, Ադրբեջանի ճնշման ներքո հանվել է օրակարգից։ Կնեսետում արձակուրդների և հոկտեմբերի 27-ի ընտրությունների պատճառով հարցը մոտ ապագայում, ամենայն հավանականությամբ, չի լուծվի՝ ավելի շուտ մնալով շրջելի կառավարական բանաձև, քան կայացած քաղաքականություն։

Under pressure from Azerbaijan, Israel removed the issue of recognizing the Armenian Genocide from the Knesset agenda. As Haaretz has learned, Israeli officials assured their Azerbaijani counterparts that this issue would be removed from the Knesset agenda.
An Israeli source said that Prime Minister Benjamin Netanyahu personally blocked the vote after a senior political adviser to the President of Azerbaijan (Azerbaijani President Aliyev’s adviser Hikmet Hajiyev) contacted his office.
The source said that the Israeli government’s decision to recognize the Armenian Genocide, approved last month, was not brought to a vote in the Knesset because of pressure from Azerbaijan on Prime Minister Benjamin Netanyahu.
Israel’s cabinet unanimously recognized the Armenian Genocide on June 28, 2026, but the subsequent Knesset vote required for it to become official state policy was removed from the agenda under pressure from Azerbaijan. With the Knesset in recess and elections set for October 27, the issue is unlikely to be resolved anytime soon, remaining more a reversible government resolution than established policy.