Իսպանական Սալամանկա նահանգում ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունում ազգային հավաքականի հաղթանակը նշելու ժամանակ շատրվանի փլուզման հետևանքով մեկ դեռահաս է զոհվել, ևս երեքը ստացել են վնասվածքներ։ Հուլիսի 20-ին այս մասին հայտնել է «Europa Press» գործակալությունը՝ հղում անելով ոստիկանության աղբյուրներին։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Սյուդադ-Ռոդրիգո քաղաքում՝ հուլիսի 19-ի լույս 20-ի գիշերը։
Գործակալության տվյալներով՝ հավաքականի հաղթանակից ոգևորված երիտասարդները հավաքվել են քաղաքի շատրվանի մոտ։ Կառույցի մի հատվածը փլուզվել է, և քարերից մեկն ընկել է 13-ամյա դեռահասի վրա։ Չնայած ցուցաբերված օգնությանը՝ նրան փրկել չի հաջողվել։ Եվս երեք երիտասարդներ ստացել են վնասվածքներ և գտնվում են ծանր վիճակում։ Դեպքի հանգամանքները պարզվում են։

One teenager died and three other people were injured as a result of a fountain collapse in the Spanish province of Salamanca during celebrations of the national team's victory at the Football World Cup. This was reported on July 20 by the Europa Press news agency, citing police sources.
The incident occurred in the city of Ciudad Rodrigo on the night of July 19 to 20.
According to the agency, young people, inspired by the national team's triumph, gathered near a fountain in the city of Ciudad Rodrigo. Part of the structure collapsed, and one of the stones fell on a 13-year-old teenager. He died despite attempts to provide assistance. Three other young people were injured and are in serious condition. The circumstances of the incident are being established.