ԱՄՆ-ն սեպտեմբերին կայանալիք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում ձգտելու է «արտահայտվելու ազատության մասին» հռչակագրի ընդունմանը, որն անուղղակիորեն ուղղված է առցանց հարթակների աշխատանքի վերահսկողության ոլորտում ԵՄ կարգավորումների դեմ։ Այս մասին հայտնել է Politico պարբերականը։
Ինչպես հիշեցնում է պարբերականը, ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը բազմիցս քննադատել է այլ երկրներում առցանց հարթակների մոդերացիայի համար ընդունվող կանոնները: Հռչակագիրն ստորագրած երկրները «պարտավորվում են ընդունել», որ «իբր ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի» համար պատժամիջոցները կարող են վտանգել արտահայտվելու ազատությունը: Բացառություն է կազմում «այն բովանդակությունը, որն ուղղակիորեն բռնության է դրդում»: Փաստաթուղթն ուղղված է նաև առցանց հարթակները կառավարությունների կողմից բովանդակության հետևման և հեռացման պահանջներից պաշտպանելուն, գրում է Politico-ն:
Ինչպես նշում է պարբերականը, ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերությունները հաճախ են դժգոհում ԵՄ-ում աշխատանքի պահանջների կատարման հետ կապված ծախսերից և պարտավորություններից: Հայտնի չէ, թե արդյոք ընկերությունները մասնակցել են փաստաթղթի մշակմանը:

At the UN General Assembly session in September, the United States will seek the adoption of a declaration “on freedom of expression” that is indirectly aimed against EU regulation in the area of monitoring online platforms. Politico reported this.
As the publication recalls, the current US administration has repeatedly criticized the rules for moderating online platforms adopted in other countries. Countries signing the declaration “undertake to recognize” that penalties for “alleged disinformation and hate speech” may jeopardize freedom of expression. The exception is “content directly inciting violence.” The document is also intended to shield online platforms from government demands to monitor and remove content, Politico writes.
As the publication notes, US technology companies often complain about the costs and obligations associated with complying with requirements for operating in the EU. It is unknown whether the companies took part in drafting the document.