ԱՄՆ-ն սեպտեմբերին կայանալիք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում ձգտելու է «արտահայտվելու ազատության մասին» հռչակագրի ընդունմանը, որն անուղղակիորեն ուղղված է առցանց հարթակների աշխատանքի վերահսկողության ոլորտում ԵՄ կարգավորումների դեմ։ Այս մասին հայտնել է Politico պարբերականը։
Ինչպես հիշեցնում է պարբերականը, ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը բազմիցս քննադատել է այլ երկրներում առցանց հարթակների մոդերացիայի համար ընդունվող կանոնները: Հռչակագիրն ստորագրած երկրները «պարտավորվում են ընդունել», որ «իբր ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի» համար պատժամիջոցները կարող են վտանգել արտահայտվելու ազատությունը: Բացառություն է կազմում «այն բովանդակությունը, որն ուղղակիորեն բռնության է դրդում»: Փաստաթուղթն ուղղված է նաև առցանց հարթակները կառավարությունների կողմից բովանդակության հետևման և հեռացման պահանջներից պաշտպանելուն, գրում է Politico-ն:
Ինչպես նշում է պարբերականը, ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերությունները հաճախ են դժգոհում ԵՄ-ում աշխատանքի պահանջների կատարման հետ կապված ծախսերից և պարտավորություններից: Հայտնի չէ, թե արդյոք ընկերությունները մասնակցել են փաստաթղթի մշակմանը:

США на сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре будут добиваться принятия декларации «о свободе выражения», косвенно направленной против регулирования ЕС в сфере мониторинга за работой онлайн-платформ. Об этом сообщило издание Politico.
Как напоминает издание, нынешняя американская администрация неоднократно критиковала принимаемые в других странах правила модерации онлайн-платформ. Подписавшие декларацию страны «обязуются признать», что наказания за «якобы дезинформацию и риторику ненависти» могут ставить под угрозу свободу выражения. Исключением является «контент, напрямую побуждающий к насилию». Документ также направлен на ограждение онлайн-платформ от требований по отслеживанию и удалению контента со стороны правительств, пишет Politico.
Как отмечает издание, американские технологические компании нередко жалуются на издержки и обязательства, сопряженные с выполнением требований по работе в ЕС. Неизвестно, принимали ли компании участие в разработке документа.