Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «Նեթանյահուի ցեղասպանական կառավարությանը» մեղադրել է օկուպացված Հորդանան գետի Արևմտյան ափին և Արևելյան Երուսաղեմում անօրինական գործողությունները շարունակելու մեջ, հաղորդում է Anadolu.
«Ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ շարունակվում են Նեթանյահուի ցեղասպանական կառավարության անօրինական գործողությունները օկուպացված Արևմտյան ափին և օկուպացված Արևելյան Երուսաղեմում։ Ինքնիշխան պաղեստինյան պետության գոյությունը խաթարվում է։ Անհնար է դա անտեսել կամ դրա նկատմամբ անտարբեր մնալ»,- Անկարայում Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Էրդողանը։
Թուրք առաջնորդը կոչ է արել հնարավորինս շուտ ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ Գազայի հատվածի վերականգնումը սկսելու և անկլավում անվտանգությունն ապահովելու համար։
«Ես կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ Պաղեստինին աջակցելն ամբողջ մարդկության, հատկապես մահմեդական աշխարհի, ընդհանուր պատասխանատվությունն է»,- ասել է Էրդողանը։
Նա հավելել է, որ Թուրքիան կշարունակի «վճռականորեն պաշտպանել պաղեստինյան գործը բոլոր հարթակներում»։
Էրդողանը հայտարարել է նաև, որ Անկարան կտրականապես մերժում է ցանկացած սադրանք, որն ուղղված է Ալ-Աքսա մզկիթի և մյուս սրբավայրերի շուրջ առկա իրավիճակը փոխելուն։
Նա շեշտել է, որ Թուրքիան կշարունակի ձգտել 1967 թվականի սահմաններում՝ Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով անկախ և տարածքային ամբողջական պաղեստինյան պետության ստեղծմանը։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обвинил «геноцидальное правительство Нетаньяху» в продолжении незаконных действий на оккупированном Западном берегу реки Иордан и в Восточном Иерусалиме, сообщает Anadolu.
«Перед глазами всего мира продолжаются незаконные действия геноцидального правительства Нетаньяху на оккупированном Западном берегу и в оккупированном Восточном Иерусалиме. Существование суверенного палестинского государства подвергается подрыву. Невозможно игнорировать это или оставаться к этому безразличными», — заявил Эрдоган на совместной пресс-конференции с президентом Палестины Махмудом Аббасом в Анкаре.
Турецкий лидер призвал как можно скорее создать необходимые условия для начала восстановления сектора Газа и обеспечения безопасности в анклаве.
«Я вновь хочу подчеркнуть, что поддержка Палестины — это общая ответственность всего человечества, особенно мусульманского мира», — сказал Эрдоган.
Он добавил, что Турция продолжит «решительно защищать палестинское дело на всех площадках».
Эрдоган также заявил о категорическом неприятии Анкарой любых провокаций, направленных на изменение существующего положения вокруг мечети Аль-Акса и других святых мест.
По его словам, Турция продолжит добиваться создания независимого и территориально целостного палестинского государства в границах 1967 года со столицей в Восточном Иерусалиме.