ԵԱՏՄ-ին անդամակցող ոչ մի երկիր հավատարմության երդում չի տվել և ազատ է իր կամարտահայտման մեջ։ Այս մասին սեպտեմբերի 3-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությունից հնարավոր դուրս գալու հարցին։
«Եվ ո՞վ է ասել, որ ԵԱՏՄ անդամ բոլոր պետությունները հավատարմության երդում են տվել, և որ նրանք լինելու են այս կազմակերպության անդամներ իրենց գոյության ամբողջ ընթացքում։ Այո՛, սահմանված է ժամկետ՝ կողմնորոշվելու համար։ Եվ եթե մենք որոշենք դուրս գալու օգտին, կառույցը պետք է այդ մասին տեղեկացվի դրա տեղի ունենալուց 6 ամիս առաջ։ Եվ մենք ասել ենք, որ առաջնորդվում ենք այս տրամաբանությամբ և ելնում այս իրողությունից։ Հետևաբար մեր դիրքորոշումն այսպիսին է, և մենք հետևողականորեն աշխատում ենք ռուս գործընկերների հետ, որպեսզի այս դիրքորոշումն ավելի հասկանալի և ընդունելի դարձնենք», - նշել է Փաշինյանը։

Ни одна страна, входящая в ЕАЭС, не давала присяги на верность и свободна в своем волеизъявлении. Об этом на   брифинге 3 сентября заявил премьер-министр Никол Пашинян, коснувшись вопроса о возможном выходе Армении из Евразийского экономического союза.
«И кто сказал, что все государства-члены ЕАЭС принесли присягу на верность, и что они будут членами этой организации   на протяжении всего своего существования? Да, установлен срок, чтобы определиться. И в случае, если мы определимся в пользу выхода, структура должна быть проинформирована за 6 месяцев до того, как это произойдет. И мы сказали, что следуем этой логике и исходим из этой реальности. Поэтому наша позиция такова, и мы последовательно работаем с российскими партнерами, чтобы сделать эту позицию более понятной и приемлемой», - отметил Пашинян.