Ազգային ժողովում մեծ ջանքերի գնով երրորդ փորձից կարողացան ապահովել պատգամավորների գրանցումը: NEWS.am-ի թղթակիցը ԱԺ-ից հայտնում է, որ գրանցումն սկսելուց առաջ նիստը վարող Մկրտիչ Մինասյանը կարդաց 131 պատգամավորների անունները, ովքեր ոտքի էին կանգնում եւ նրանց ծափահարում էին: Մասնավորապես, ծափեր հնչեցին նաեւ այն ժամանակ, երբ կարդում էին Հայ ազգային կոնգրեսի եւ «Ժառանգության» պատգամավորների անունները, ովքեր ներկա չէին: Դրանից հետո Մկրտիչ Մինասյանը հայտարարեց գրանցում:
Նա նշեց, որ այս ԱԺ-ում կան 60 նոր պատգամավորներ, ովքեր, հնարավոր է, տեղյակ չեն գրանցման կարգին, դա բացատրեց եւ անցան գրանցմանը: Առաջին փորձի ժամանակ գրանցվեց 109 պատգամավոր: Մկրտիչ Մինասյանը երկրորդ եւ երրորդ գրանցման ժամանակ հայտարարեց, որ «ում կնոպկան չի աշխատում, թող մատ բարձրացնի»: Երկրորդ անգամ գրանցվեցին 111 պատգամավորներ, ընդ որում` եւ առաջին, եւ երկրորդ անգամ չէր աշխատում Վարդան Օսկանյանի քվեարկության կոճակը: Երրորդ անգամ գրանցվեց 114 պատգամավոր:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի շենքում մեկնարկել է 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստը, որին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

YEREVAN. – The MPs were able to be registered in Armenia’s National Assembly (NA) only after the third try, Armenian News-NEWS.am reporter informs from the NA.
Prior to commencing the session, however, its moderator Mkrtich Minasyan read out the names of all 131 deputies. A round of applause was given especially when the names were announced of the opposition Armenian National Congress and Heritage Party MPs, who were absent.
Subsequently, Minasyan announced registration of the deputies.
A total of 109 MPs were registered in the first attempt. And during the second and third tries Minasyan announced: “Let him/her whose push button does not work raise his/her finger!”
A total of 111 deputies were registered during the second attempt, and, incidentally, former FM Vartan Oskanian’s push button was not working in the first and second tries.
And 114 MPs were registered in the third and final attempt.
To note, first session of the fifth NA convened Thursday, and President Serzh Sargsyan addressed the session.