2010թ. միջազգային ճնշումները Հայաստանի վրա ղարաբաղյան հարցի կարգավորման ուղղությամբ միայն ուժեղանալու են: Դեկտեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը:
«Ղարաբաղյան հարցում, բնականաբար, կանխատեսումները անշնորհակալ գործ են, բաց մի բան ակնհայտ է, որ միջազգային ճնշումները միայն ուժեղանում են, եւ դա են ապացուցում հայտարարություններն այն մասին, որ միջազգային հանրությունը ակնկալիքներ ունի՝ շուտափույթ լուծել ղարաբաղյան հարցը»,- նշեց Զուրաբյանը:
Ըստ ընդդիմադիր գործչի, այժմ էլ ավելացել է միջազգային ճնշման մի նոր բաղադրիչ: «Թուրքիան կարողացավ, ինչպես եւ զգուշացրել էինք, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը դարձնել Հայաստանի վրա ճնշման բութ գործիք»,- նկատեց Զուրաբյանը:

In 2010 Armenia will be more pressurized on Karabakh issue, oppositional Armenian National Congress (ANC) office coordinator Levon Zurabyan said at the December 23 press conference.
“It is a thankless job to make forecasts about Karabakh issue, but it is obvious that international pressure increases and the repeated statements that international community hopes for early solution to the conflict prove that,” Zurabyan underlined. According to him, presently a new component of international influence on the process is supplemented, “As we forecasted, Turkey successfully became a means of pressurizing Armenia on Karabakh peace process,” oppositionist stated.