Հնուց ի վեր հայկական ավանդական ամանորյա սեղաններին հատուկ տեղ են զբաղեցնում հավն ու հնդկահավը, ոչ թե խաղի բուդը, ինչպես ընդունված է հիմա: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցային համալիրի «Կուչինա» ռեստորանի շեֆ-խոհարար Ամալյա Մովսեսյանը:
Նրա խոսքով, հայկական ավանդական ամանորյա սեղաններն առանձնացել են ուտեստների բազմազանությամբ, մասնավորապես, գերիշխել են տոլմայի տեսակները, չրերը, ինչպես նաեւ հատուկ տեղ է զբաղեցրել ազգային տարեհացը (որում «երջանիկ» մետաղադրամ է լինում):
«Կարեւոր նշանակություն են ունեցել տարբեր գուշակությունները, որի վառ վկայությունն է տարեհացի պատրաստումը: Տոհմի ներկայացուցիչները հավատում էին, որ մարդը, ում բաժին հասնի տարեհացի մետաղադրամը, հաջորդ տարի նա երջանիկ կլինի»,-ասաց խոհարարն ու հավելեց, որ թեեւ բարի ավանդույթին, իրականում տարեհացը յուրատեսակ ամանորյա խորհրդանիշ է: Նա նշեց, որ հայկական ընտանիքները իրենց Ամանորի սեղանները զարդարել են իրենց այգու բարիքներից պատրաստված հարուստ տեսականիով, տարբեր ուտեստներ են պատրաստել չրերից:
Այսօր, սակայն, ըստ Մովսեսյանի, շատ ավանդական ուտեստներ վերացել են տոնական սեղաններից, որոնց փոխարինելու է եկել խոզի բուդը:

Издавна на традиционных армянских новогодних столах особое место занимали курица и индейка, а не свиной окорок, как принято считать сегодня. Об этом на встрече с журналистами 19 декабря заявила шеф-повар ресторана «Кучина» гостиничного комплекса «Армения - мариотт» Амалия Мовсесян.
По ее словам, традиционные армянские новогодние столы отличались изобилием блюд, в частности, преобладали разновидности долмы, фрукты, сухофрукты, а также особое место на праздничном столе всегда занимал национальный армянский хлеб тарехац (лепешка со «счастливой» монетой).
«Важное значение имели различные гадания. Ярким примером этого являлось приготовление тарехаца – лепешки со счастливой монетой. Представители рода верили, что человек, кому достанется монетка, обретет счастье в будущем году», - сказала кулинар, добавив, что, несмотря на добрую традицию, на самом деле тарехац является неким новогодним символом. Она отметила, что армянские семьи украшали новогодние столы богатым ассортиментом из своих садов, в частности злаками, также готовили разнообразные блюда из сухофруктов.
Однако сегодня, по словам эксперта, многие традиционные армянские блюда исчезли с праздничных столов, заменив их, к примеру, свиным окороком.