Մոսկվայում 66 տարեկան հասակում մահացել է հայտնի իրավապաշտպան, մարդու իրավունքների գծով նախագահական խորհրդի անդամ Վալերի Աբրամկինը: Նրա մահվան մասին հայտնել է Մոսկվայի Հելսինկյան խմբի անդամ Վալերի Բորշեւը:
Նրա խոսքով` Աբրամկինն երկար ժամանակ էր հիվանդ վիճակում, իսկ վերջին ժամանակներս ընդհանրապես անգիտակից վիճակում էր: «Ես նրան ճանաչել եմ դեռ 70-ական թվականներից: Մենք նրա հետ կապված ենք եղել նախ այլախոհական, ապա իրավապաշտպանական գործունեությամբ: Մենք երկուսով ենք հասել բանտերի վրա հանրային վերահսկողության օրենքին»,- պատմել է Բորշեւը:
Մոսկվայի Հելսինկյան խմբի ղեկավար Լյուդմիլա Ալեքսեեւան պատմել է, որ Աբրամկինը դեռ բանտում եղած ժամանակ է վարակվել ծանր տուբերկուլյոզով եւ շատ հիվանդ մարդ էր: Բայց համառորեն պայքարել է հիվանդության դեմ եւ աշխատել է:
Ինչպես գրում է «Գազետա.ռու»-ն, Վալերի Աբրամկինը ծնվել է 1946 թվականի մայիսի 19-ին: 1979 թվականին նա «Որոնումներ» եւ «Հակասովետական նյութերի հրապարակում» ինքնահրատարակվող ամսագրի տարածման համար դատապարտվել է երեք տարի ազատազրկման: Ազատվելուց հետո Աբրամկինը սկսել է պայքարել դատապարտյալների իրավունքների համար: Իրավապաշտպանն ընդգրկվել է մարդու իրավունքների գծով Նախագահական խորհրդի մեջ եւ եղել է Մոսկվայի Հելսինկյան խմբի անդամ:

В Москве в возрасте 66 лет скончался известный правозащитник, член президентского совета по правам человека Валерий Абрамкин. О его кончине сообщил Московской Хельсинкской группы Валерий Борщев.
По его словам, Абрамкин болел давно, а в последнее время вообще был без сознания. «Я знал его еще с 70-х годов. Мы с ним вместе были связаны диссидентской деятельностью, потом правозащитной. Мы с ним вместе пробивали закон об общественном контроле над тюрьмами», - рассказал Борщев.
Глава Московской Хельсинской группы Людмила Алексеева сообщила, что Абрамкин еще в тюрьме подцепил туберкулез в какой-то тяжелой форме и был очень больным человеком. Но мужественно боролся с болезнью и работал.
Как пишет «Газета.Ру», Валерий Абрамкин родился 19 мая 1946 года. В 1979 году он был приговорен к трем годам лишения свободы за распространение самиздатовского журнала «Поиски» и «публикацию антисоветских материалов». Освободившись, Абрамкин начал борьбу за права заключенных. Правозащитник входил в Совет по правам человека при президенте и был членом Московской Хельсинкской группы.