Ռուսաստանում այս պահին մի շարք ուղղություններում մեծանում է ռազմական վտանգը։ Այդ մասին հայտնել է պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն՝ հունվարի 26-ին ելույթ ունենալով Մոսկվայի Ռազմական գիտությունների ակադեմիայի ընդհանուր նիստում։
«Ուժային մեթոդները կարեւոր դեր են կատարում երկրների միջեւ տնտեսական եւ քաղաքական խնդիրներ լուծելիս։ Մի շարք ուղղություններում  Ռուսաստանի Դաշնության համար ռազմական վտանգը մեծանում է»,- պաշտպանության նախարարի խոսքերը մեջբերում է «Ինտերֆաքսը»։ Նախարարը նաեւ նշել է, որ «թեժ կետերը» ռուսական սահմանների մոտ են գտնվում։
Շոյգուն ընդգծել է, որ Ռուսաստանին օպտիմալ կառուցվածքով Զինված ուժեր են պետք, ինչը երկրին թույլ կտա պատասխանել բոլոր մարտահրավերներին։

Военные опасности для России в настоящее время усиливаются на ряде направлений. Об этом заявил министр обороны Сергей Шойгу, выступая на общем заседании Академии военных наук 26 января в Москве.
«Силовые методы продолжают играть важную роль в разрешении экономических и политических противоречий между странами. На ряде направлений усиливаются военные опасности для Российской Федерации», - цитирует «Интерфакс» главу Минобороны, который отметил, что «горячие точки» находятся вблизи российских границ.
Шойгу отметил, что России нужны вооруженные силы с оптимальной структурой и современным вооружением. Это позволит стране ответить на любые вызовы и угрозы, подчеркнул министр.