Մոսկվայի ինստիտուտներից մեկի ռեկտորին ձերբակալել են բուհի համահիմնադրի պատվիրված սպանությունը կազմակերպելու փորձի կասկածանքով:
«Կառավարման եւ իրավունքի ինստիտուտի ռեկտորը կասկածվում է ինստիտուտի համահիմնադրի պատվիրված սպանությունը կազմակերպելու փորձի մեջ»,- հայտնում է Ռուսաստանի ՆԳՆ Մոսկվայի Գլխավոր վարչությունը, որին մեջբերում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Համահիմնադիրների միջեւ ֆինանսական հարցերով տարաձայնություններ են ծագել: Նախնական տվյալով՝ կասկածյալը 2,5 մլն ռուբլով մարդասպան է վարձել:
Ոստիկանության օպերատիվ աշխատակիցները 72-ամյա Իվան Ալեքսանդրովի հետքի վրա դուրս էին եկել այս տարեսկզբին՝ իմանալով,ո որ վերջինս 35-ամյա գործընկեր Սերգեյ Ուստինովի հետ հաշվեհարդար տեսնելու համար քիլլեր է որոնել, գրում է LifeNews-ը:
Պոտենցիալ մարդասպանի դերում ներկայացել է իրավապահ մարմինների աշխատակիցը՝ 500 հազ. ռուբլի կանխավճար ստանալով:
Երբ ոստիկանը պատվիրատուին ծանուցել է պատվերի կատարման մասին, նրանք պայմանավորվել են հանդիպել: Գումարի մնացած մասը փոխանցելիս ռեկտորին ձերբակալել են, գրում է RBC-ն:

В Москве задержан ректор института по подозрению в попытке организации заказного убийства соучредителя вуза.
«Ректор Института управления и права подозревается в попытке организации заказного убийства соучредителя института», - сообщает ГУ МВД России по Москве, цитирует «Интерфакс».
Отмечается, что между соучредителями возникли разногласия по финансовым вопросам. По предварительным данным, подозреваемый нанял исполнителя для организации убийства за 2,5 млн рублей.
На 72-летнего Ивана Александрова оперативники вышли в начале этого года, узнав, что он подыскивает киллера, чтобы расправиться с компаньоном - 35-летним Сергеем Устиновым, пишет LifeNews.
В роли потенциального исполнителя убийства выступил оперативный сотрудник органов внутренних дел, получивший предоплату в размере 500 тыс. руб. После того как полицейский известил злоумышленника об исполнении «заказа», они договорились о встрече. При передаче оставшейся части денег ректор был задержан, сообщает РБК .
Как пишет «Газета.Ru», по-видимому, речь идет о негосударственном образовательном учреждении «Институт управления и права».