Ուկրաինացի հայտնի պատմաբան եւ հրապարակախոս Վիկտոր Շեստակովն իր աջակցությունն է հայտնել Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախաձեռնությանը։ Analitika.at.ua-ին նա ասել է, որ 1915թ հայ բնակչության զանգվածային ոչնչացման փաստն անհերքելի է։
«Հայ բնակչության համակարգված ոչնչացում իրականացվել է նաեւ 21-րդ դարում։ Ազգային-քաղաքական ցեղասպանությունը համատեղել են ռազմական ցեղասպանության հետ, այսինքն՝ ռազմական հանցագործությունների իրականացմամբ»,-ընդգծել է փորձագետը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 6-ին Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ օրինագիծ է ընդգրկվել: Օրինագծի հեղինակներն են պատգամավորներ Վիլեն Շատվորյանն ու Արսեն Ավագովը: Ուկրաինացի պատգամավորների նախաձեռնությանն իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի ԱԳՆ-ն:
Ընդգծենք, որ ուկրաինացի պատգամավորները, մտավորականության ներկայացուցիչները, փորձագետները եւ հասարակական կազմակերպությունները ակտիվորեն հայտարարություններ են տարածում ուկրաինական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:

Famous Ukrainian historian and publicist Viktor Shestakov expressed his support to the initiative on Armenian Genocide recognition by the Verkhovna Rada.
“Systematic extermination of the Armenian population was conducted in the 19th century, too.  National and political genocide was accompanied with military genocide, that is military crimes,” the expert told Analitika.at.ua.
As informed earlier, a bill on the Armenian Genocide’s recognition was registered on June 6 in the Verkhovna Rada (Supreme Council; i.e., the Parliament) of Ukraine. Rada members Arsen Avakov and Vilen Shatvoryan are the persons behind this law proposal, and the Armenian MFA has expressed its support to this initiative.