Ամերիկացիներ Ջոզեֆ եւ Լինդա Մեյոթները, որոնք մեղավոր են ճանաչվել Ղազախստանից որդեգրած երեխաներին բռնաբարելու մեջ, դատապարտվել են երկարատեւ բանտարկության: Դատարանի որոշմամբ՝ 50-ամյա Ջոզեֆ Մեյոթը դատապարտվել է 16-20 տարվա ազատազրկման, իսկ նրա կինը՝ Լինդան, 18-22 տարվա ազատազրկման, հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով ամերիկյան լրատվամիջոցները:
Մասաչուսեթս նահանգի Ուայթինսվիլ փոքրիկ քաղաքում ապրող Մեյոթ ամուսինները 2004-ին Ղազախստանում որդեգրել են քույր ու եղբոր: Տղան այդ ժամանակ 13 տարեկան է եղել, իսկ աղջիկը՝ 8: Դատարանում հնչած վկայությունների համաձայն՝ երբ երեխաները հայտնվել են Մեյոթների ընտանիքում, նրանք ոտնձգությունների են ենթարկվել խորթ ծնողների կողմից:
13-ամյա տղայի հետ սեռական կապի հետեւանքով Լինդան երեխա է ունեցել: Դա ապացուցված է ԴՆԹ անալիզի արդյունքներով:
Մեյոթ ամուսինների դեմ մեղադրանք է առաջադրվել 2009-ին: Այդ ժամանակ նրանց կալանավորել էին, բայց շուտով գրավի դիմաց ազատ էին արձակվել: Երեխաներն այդ ընթացքում անցել են պետության խնմակալության տակ:
Մեյոթ ամուսինների նկատմամբ դատավարությունն սկսվել է այս տարվա հուլիսին: Դատարանում ցուցմունք են տվել նաեւ երեխաները, որոնք ներկայումս 21 եւ 17 տարեկան են:
Ամուսինները դատարանում իրենց մեղքը չեն ընդունել: Լինդա Մեյոթը պնդել է, որ ինքն է սեռական ոտնձգության ենթարկվել խորդ որդու կողմից:

Американцы Джозеф и Линда Мэйотт, признанные виновными в изнасиловании приемных детей из Казахстана, приговорены к длительным срокам тюремного заключения. По решению суда, 50-летний Джозеф Мэйотт осужден на срок от 16 до 20 лет, а его 49-летняя супруга Линда проведет за решеткой от 18 до 22 лет, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на американские СМИ.
Супруги Мэйотт, проживающие в небольшом городке Уайтинсвилл в штате Массачусетс, усыновили детей из Казахстана - брата и сестру - в 2004 году. Мальчику тогда было 13 лет, девочке - восемь. Согласно оглашенным на суде показаниям, вскоре после того, как дети попали в семью Мэйоттов они стали подвергаться домогательствам со стороны приемных родителей. От сексуальной связи с приемным сыном, длившейся нескольких лет, Линда Мэйотт родила ребенка. Тот факт, что его отцом является приемный сын Мэйоттов подтвержден экспертизой ДНК.
Обвинения в растлении приемных детей были выдвинуты в адрес Джозефа и Линды Мэйотт еще в 2009 году. Супруги тогда были арестованы, но позднее их выпустили под залог. Дети при этом, как сообщалось, были переданы на попечение государства.
Суд над супругами Мэйотт начался в июле 2013 года. Показания на суде, в числе прочих, дали и сами приемные дети, которым в настоящий момент исполнился 21 год и 17 лет соответственно. Супруги Мэйотт на суде свою вину отрицали. Линда Мэйотт, в частности, утверждала, что это она подверглась насилию со стороны приемного сына.