Մարդիկ, որոնք պարբերաբար հակադեպրեսանտներ են ընդունում, ավելի հաճախ են երկրորդ կարգի դիաբետ եւ ավելորդ քաշ ձեռք բերում, քան Երկրի մյուս բնակիչները, ինչը վկայում է այդ դեղամիջոցների հատուկ վտանգավորության մասին, հայտարարում են բժիշկները հոդվածում, որը հրապարակվել է Diabetes Care ամսագրում:
«Չնայած դեպրեսիան ժամանակակից բժշկության համար լուրջ խնդիր է եւ հակադեպրեսանտներն այդ խնդիրը շատ լավ են լուծում, բժիշկները պետք է հաշվի առնեն դիաբետի զարգացման պոտենցիալ ռիսկը, հակապես տեւական ժամանակահատվածում մեծ չափաբաժիններ օգտագործելիս: Երբ բժիշկները հակադեպրեսանտներ են նշանակում, պետք է հետեւեն արդյոք հիվանդի մոտ դիաբետ զարգանում է, թե ոչ»,-հայտարարել է բրիտանացի բժիշկներից մեկը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այդ ոլորտի հետազոտություններ ուսումնասիրելով՝ գիտնականները հանգել են այն եզրակացության, որ որոշ հակադեպրեսանտներ նպաստում են ճարպակալմանը, որը համարվում է երկրորդ տեսակի դիաբետի զարգացման ախտանշան:
Հետազոտությունների նման արդյունքները թույլ են տալիս խոսել այն մասին, որ գոյություն ունի որոշակի կախվածություն կա հակադեպրեսանտների օգտագործման, դիաբետի եւ ճարպակալման միջեւ:

Люди, регулярно принимающие антидепрессанты, значительно чаще приобретают диабет второго типа и лишний вес, чем остальные жители Земли, что свидетельствует об особой опасности таких препаратов для здоровья граждан, страдающих от депрессии и других психических расстройств, заявляют медики в статье, опубликованной в журнале Diabetes Care.
«И хотя депрессия является серьезной проблемой для современной медицины, и антидепрессанты хорошо справляются с ней, медикам следует учитывать потенциальный риск развития диабета, особенно при использовании больших доз лекарства в течение долгого времени. Когда доктора прописывают антидепрессанты, они должны следить за тем, не развивается ли диабет у их пациента», — заявил Ричард Холт из университета Саупхемтона (Великобритания), передает РИА Новости.
Холт и его коллеги пришли к таким выводам, объединив результаты 22 исследований, авторы которых изучали побочные эффекты, вызываемые антидепрессантами. В этих работах ученые нашли упоминания того, что некоторые антидепрессанты способствуют развитию ожирения, которое считается одним из признаков развития диабета второго типа.
Проанализировав данные, медики обнаружили, что люди, принимавшие эти марки лекарств, действительно чаще страдали от диабета, чем члены контрольных групп и остальные жители планеты. Схожие результаты для всех 22 исследований позволяют говорить о том, что существует некая зависимость между приемом антидепрессантов, диабетом и ожирением.