Սեւան Քաբաքյանը կնոջ եւ Գլենդելու ծնված երեխաների հետ վերադարձել է հայրենիք: Ինչպես գրում է «Glendale News-Press»-ը, ամուսինները գիտեին, որ դպրոցն են այցելելու իրենց երեք երեխաները: Նրանք գիտեին, որ Քաբաքյանը, ով աերոտիեզերական ինժեների 18-ամյա աշխատանքային փորձ ուներ, աշխատելու  է «Birthright Armenia» կազմակերպությունում, որն այս երկրում կամավորական օգնություն է առաջարկում նրանց, ովքեր հայկական ծագում ունեն: Նրանք գիտեին, որ ցանկանում են օգնել ինչ-որ բան կառուցել:
«Մենք բոլորս, ովքեր տեղափոխվել են այստեղ, այսպես ասած ցանկանանում էին երկրի զարգացումի մաս կազմել,- ասել է Քաբաքյանը, ով տեղափոխվել է 2006թ.-ին: Այո, այս հայրենիքը դրախտ չէ երկրի վրա: Մարդիկ, ովքեր ապրում են այստեղ երկար ժամանակ, վերջնական արդյունքում պրագմատիկ են դառնում: Կա ցանկություն օգնել, սակայն չեք կարող երկիր կառուցել միայն զգացմունքների վրա»:
1991թ.-ից անկախություն ձեռք բերած Հայաստանն անցումային տնտեսություն ունի, արտագաղթի, գործազրկություն եւ աղքատության բարձր մակարդակ: Այնուամենայնիվ, նրա սահմաններից դուրս բնակվող մարդիկ հաստատվում են այնտեղ, քանի որ ցանկանում են օգնել նրան լավը դառնալ:
Այդպես  հաճախ չի լինում, բայց նրանք, ովքեր Գլենդելից եւ Լոս-Անջելեսի մեծ շրջանից, որտեղ գտնվում է ամենախոշոր հայկական համայնքներից մեկն աշխարհում, գաղթում են Հայաստան, նման հատկանիշներ ունեն: Նրանք իդեալիստներ են: Նրանք հավատում են համաշխարհային հանրությանը: Նրանք ցանկանում են ինչ - որ բան տալ երկրին, որտեղ նրանք չեն ծնվել, բայց համարում են իրենց ծննդավայր:
Օսմանյան կայսրությունում 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունից հետո հայերի ցրվեցին ամբողջ աշխարհում, բայց կարողացան ստեղծել սփյուռքը, որը թվով գերազանցում է երկրի 3 միլիոնանոց բնակչությանը: Թեեւ շատերը դեռեւս կապված են Հայաստանին մշակույթով եւ ընտանիքով, իսկ ոմանք խոսում են վերադարձի մասին,  քչերն են այդպես վարվում:
Դժվար է ճշգրիտ որոշել Լոս Անջելեսի շրջանում ծնված հայերի թիվը, ովքեր տեղափոխվել են իրենց հայրենիք, որը սահմանակից Իրանին, Թուրքիային եւ Վրաստանին: 2012թ. հիմնադրված «RepatArmenia» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները տեղեկացնում են, որ իրենք 2012-ից 2013թթ. ընկած ժամանակահատվածում սպասարկել են 550 մարդու: Նրանց 48 տոկոսը եղել են սիրիահայեր, ովքեր փախել են պատերազմից, 15 տոկոսը ամերիկահայեր, իսկ մնացածը՝  Ռուսաստանից, Լիբանանից եւ այլ երկրներից: Մի քանի քալիֆորնիացիներ, որոնց Հայաստան են վտարել, նախընտրում տերմինը «ներգաղթյալ» եւ իրենց համեմատում են հրեաների հետ, ովքեր ներգաղթում են Իսրայել:

Севан Кабакян переехал с женой и родившимися в Глендейле детьми в Армению. Как пишет «Glendale News-Press», супруги знали, в какую школу отдадут своих троих детей. Они знали, что у Кабакяна, у которого была 18-летняя карьера аэрокосмического инженера, будет работа в организации «Birthright Armenia», которая предлагает возможности волонтерской работы в этой стране для тех, у кого армянское происхождение. Они знали, что хотят помочь построить что-то.
«Все мы, кто переехал сюда, хотели, так сказать, стать частью развития страны,– сказал Кабакян, который переехал в 2006 году.– Да, эта родина – не рай на земле. Люди, которые живут здесь долго, в конечном итоге становятся прагматичными. Есть желание помочь, но ты не можешь построить страну на чувствах».
Армения, получившая независимость в 1991 году, является страной с переходной экономикой, высокими темпами эмиграции, безработицей и бедностью. Тем не менее, живущие за ее пределами люди переезжают туда, потому что хотят помочь ей стать лучше.
Это случается не часто, но те, кто иммигрирует в Армению из Глендейла и большего района Лос-Анджелеса, где находится одна из крупнейших армянских общин в мире, имеют схожие черты. Они идеалисты. Они верят в глобальное сообщество. Они хотят отдать что-то стране, где они не родились, но которую считают родиной.
После Геноцида армян в 1915 году в Османской империи армяне были разбросаны по всему миру, но сумели создать Диаспору, которая по численности превышает 3-миллионное население страны. Хотя многие по-прежнему привязаны к Армении через культуру и семью, а некоторые говорят о возвращении, немногие делают это.
Трудно определить точное число родившихся в районе Лос-Анджелеса армян, которые переехали в свою страну, граничащую с Ираном, Турцией и Грузией. Представители некоммерческой организации «RepatArmenia», основанной в 2012 году в качестве ресурса для армянских иммигрантов, сообщают, что они обслужили 550 человек в период с сентября 2012 года по сентябрь 2013 года. Из них 48% были сирийскими армянами, бежавшими от войны, 15% были американскими армянами, а остальные были из России, Ливана и других стран. Несколько калифорнийских экспатриантов в Армении предпочитают термин «репатриант» и сравнивают себя с евреями, которые иммигрируют в Израиль.