Ստոկհոլմի պատմական Ազնվականության պալատում՝ Ռիդդարհյուսեթում, նոյեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ Շվեդիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին Շվեդիայի կառավարության եւ արտգործնախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, Ռիկսդագի անդամներ, Ստոկհոլմում հավատարմագրված դեսպաններ, հասարակական գործիչներ, շվեդահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե հանդիսությանը ելույթներով հանդես եկան ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Շվեդիայի ռազմավարական զարգացման նախարար Քրիստինա Պերսոնը։
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանը, անդրադառնալով հայ-շվեդական հարաբերությունների անցյալին եւ ներկային, ասաց.
«Բարձրացնելով Հայաստանի դրոշը Շվեդիայի Թագավորության մայրաքաղաքում` նշանավորելու հայկական դեսպանության պաշտոնական բացումը, մենք արտահայտում ենք մեր ձգտումը` նոր մակարդակի բարձրացնելու երկկողմ հարաբերությունները:
Չնայած այն հանգամանքին, որ հայ-շվեդական դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 22 տարի առաջ, կան բազմաթիվ վկայություններ, որ մեր ժողովուրդները առնչվել են դեռ վաղ միջնադարից: 16-17 դարերում Արեւելքը Շվեդիային կապող առեւտրական ճանապարհը հայ վաճառականների ակտիվության շնորհիվ հաճախ կոչվել է «Հայկական ճանապարհ»: Շվեդիայի պատմության ընթացքում հայտնի են հայ ծագումով դիվանագետներ, գիտնականներ»։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց. «Հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում Ալմա Յոհանսոնի եւ շվեդ այլ միսիոներների, որոնք օգնության ձեռք են մեկնել Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության վերապրածներին։ Այս համատեքստում կցանկանայի եւս մեկ անգամ մեր շնորհակալությունը հայտնել Շվեդիայի խորհրդարանին՝ Ռիկսդագին, 2010թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար»։
Նախարար Նալբանդյանը կարեւորեց նաեւ շվեդահայ համայնքի դերակատարությունը՝ որպես Հայաստանը եւ Շվեդիան կապող օղակ։
Դեսպանության բացման առիթով Ազնվականների միության արխիվից հանդիսությունների սրահում ցուցադրման էր ներկայացված ծագումով հայ շվեդ դիվանագետ Իգնատիուս Մուրադջանյանին 1780թ. ազնվականի տիտղոս շնորհելու Շվեդիայի արքայական հրովարտակը, ինչպես նաեւ այլ պատմական փաստաթղթեր։
Միջոցառմանը հայ եւ շվեդ հեղինակների կատարումներով հանդես եկավ հայ երաժիտների լարային քառյակը։
Բացի քաղաքական օրակարգից նախարար Նալբանդյանի այցը Շվեդիա ներառում էր նաեւ տնտեսական բաղադրիչ։ Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ բանկային, էներգետիկ, բարձր տեխնոլոգիաների, կապի, առողջապահական, պարենի ոլորտները ներկայացնող ընկերությունների ներկայացուցիչներին, որոնց պատմեց Հայաստանում ներդրումային հնարավորությունները, կառավարության կողմից իրականացվող տնտեսական զարգացման ծրագրերը: Շվեդական գործարար շրջանակների ներկայացուցիչները պատմեցին Հայաստանում իրենց ընկերությունների կողմից իրականացվող գործունության եւ համագործակցության հեռանկարային ծրագրերի մասին։ Քննարկվեցին նաեւ հայ-շվեդական գործարար համաժողովների, ինչպես նաեւ` տնտեսական ոլորտի պատասխանատուների փոխայցելությունների կազմակերպման հնարավորությունները:
Նոյեմբերի 24-ի երեկոյան Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի դեսպանությունում հանդիպեց շվեդահայ համայնքի ներկայացուցիչներին: Ջերմ եւ անմիջական մթնոլորտում կայացած հանդիպմանը նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը, ղարաբաղյան հիմնահարցի հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը, Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացը, Եվրոպական միություն – Հայաստան համագործակցությունը, պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերի։

В рамках начавшего 24 ноября официального визита министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна в Швецию в тот же день в историческом здании Дворянского собрания в Стокгольме прошла торжественная церемония официального открытия посольства Армении в Швеции.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, на церемонии присутствовали высокопоставленные представители правительства и министерства иностранных дел Швеции, члены Риксдага, аккредитованные в Стокгольме послы, общественные деятели, представители армянской общины Швеции.
С речами выступили министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и министр стратегического развития Швеции Кристина Персон. В своей речи Налбандян сказал: «Возвышая флаг Армении в столице Королевства Швеции в ознаменование официального открытия армянского посольства, мы выражаем наше стремление поднять на новый уровень двухсторонние отношения. Несмотря на то, что армяно-шведские дипломатические отношения были установлены 22 года назад, есть множество свидетельств о том, что у наших народов были связи еще с раннего средневековья. В 16–17-м веках торговый путь, связывавший Восток со Швецией, часто назывался Армянским путем из-за активности армянских купцов. В истории Швеции были известны дипломаты, ученые армянского происхождения».
Глава МИД Армении выразил признательность армянского народы за помощь Альмы Йоханссон и других шведских миссионеров тем, кто пережил Геноцид армян в Османской империи, а также еще раз поблагодарил парламент Швеции за признание в 2010 году Геноцида армян. В своей речи министр Налбандян подчеркнул важность армянской общины Швеции как связующего звена между двумя странами.
Помимо политики, визит Эдварда Налбандяна в Швецию включал и экономическую повестку. Он встретился с представителями компаний, представляющих банковскую, энергетическую, высокотехнологическую, коммуникационную, здравоохранительную и продовольственную сферы, рассказав им об инвестиционных возможностях в Армении.
Вечером 24 ноября Эдвард Налбандян в посольстве Армении встретился с представителями армянской общины Швеции. В теплой и непринужденной атмосфере министр Налбандян представил внешнюю политику Армении, усилия по решению карабахского вопроса, процесс вступления Армении в Евразийский экономический союз, сотрудничество Армения – Евросоюз, а также ответил на вопросы присутствующих.