Վրաստանի իշխանությունները հնարավոր են համարում երկաթուղու աբխազական հատվածի վերականգնումը պայմանով, որ այն կնպաստի աբխազական հակամարտության կարգավորմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի հետ փոխհարաբերությունների կարգավորման հարցերով վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն:
Դիվանագետի խոսքով՝ վրացական եւ ռուսական կողմերը այս հարցի շուրջ բանակցություններ չեն անցկացրել: Դեռեւս հայտնի չէ նաեւ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասանի հետ հերթական հանդիպման ամսաթիվը:
Զուրաբ Աբաշիձեն նշել է, որ ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ այս փուլում Կարասինի հետ երկխոսության շարունակությունը արդյունքների չի հանգեցնի:

Власти Грузии считают возможным восстановлении абхазского участка железной дороги в том случае, если он будет способствовать урегулированию абхазского конфликта. Об этом, как сообщает Грузия Онлайн, заявил специальный представитель премьер-министра Грузии по урегулированию взаимоотношений с Россией Зураб Абашидзе.
По словам дипломата, грузинская и российская стороны не проводили переговоры в связи с этим вопросом. Неизвестна и информация о том, когда состоится очередная встреча с заместителем министра иностранных дел России Григорием Карасиным.
Зураб Абашидзе отметил, что исходя из создавшейся ситуации, продолжение диалога с Карасиным на этом этапе не принесет результатов.