Ներկայումս Ռուսաստանի տնտեսությունը լճացում է ապրում, եւ 2014թ. կապահովի ընդամենը 0,3% աճ, իսկ հաջորդ տարի՝ 0,7%: Նման կանխատեսմամբ է հանդես եկել S&P «ինքնիշխան վարկանիշներ» ուղղության ավագ տնօրեն Քրիստիան Էսթերսը:
S&P-ի առաջատար տնտեսագետ Տատյանա Լիսենկեն իր կողմից հայտարարել է, որ Ռուսաստանի տնտեսությունը գտնվում է ռեցեսիայի շեմին: Նրա տվյալներով՝ 2014թ. 9 ամիսների ընթացքում ռուսական տնտեսությունը ապահովել է 0,8% աճ: «Սա նշանակում է, որ երրորդ եռամսյակում երկրորդի համեմատությամբ տնտեսությունը տարեկան կտրվածքով կրճատվել է մոտ 0,5 տոկոսային կետով: Չորրորդ եռամսյակում նույնպես անկում են սպասում», - հաղորդել է Լիսենկոն:
Ավելի վաղ, «Standard & Poor's» վարկանիշային գործակալությունը պահպանել է Ռուսաստանի վարկանիշը «BBB-» ներդրումային մակարդակում, այսինքն «աղբարկղային» մակարդակից միայն մեկ աստիճան բարձր: Գործակալության փորձագետները ցածր վարկանիշը բացատրել են ռուսական տնտեսության կառուցվածքային թուլացմամբ: Նոյեմբերի 15-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ARD գերմանական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ 2014թ. արդյունքներով երկրի տնտեսությանը սպասվում է «համեստ աճ»՝ 0,5-0,6%:

В настоящее время экономика России переживает стагнацию, и в 2014 году вырастет лишь на 0,3%, а в следующем году - на 0,7%. Такой прогноз, как передает РБК, озвучил старший директор направления «Суверенные рейтинги» S&P Кристиан Эстерс.
Ведущий экономист S&P Татьяна Лысенко со своей стороны заявила, что экономика России находится на грани рецессии. По ее данным, за девять месяцев 2014 года российская экономика выросла на 0,8%. «Это значит, что в третьем квартале по отношению ко второму кварталу экономика сократилась примерно на 0,5 п.п. в годовом выражении. Мы ждем спада и в четвертом квартале», – сообщила Лысенко.
«Есть опасения, что текущий кризис отвлечет от реформ, которые были призваны снять эти структурные проблемы», – отметила Лысенко.
Ранее, напоминает источник, агентство S&P оставило суверенный рейтинг России по заимствованиям в иностранной валюте на уровне ВВВ-, то есть лишь на одну ступень выше «мусорного». Низкий рейтинг эксперты S&P объяснили структурной слабостью российской экономики. 15 ноября 2014 года президент России Владимир Путин в интервью немецкому телеканалу ARD заявил, что по итогам 2014 года экономику страны ждет «скромный рост» в 0,5 - 0,6%.