«168 ժամ» թերթը գրում է. «ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանը, ով եռյակի կողմից հռչակված Համաժողովրդական շարժման խորհրդում համակարգում է աշխատանքը արտախորհրդարանական կուսակցությունների հետ, երեկ տեղեկացրել է, որ արդեն մեկ տասնյակից ավելի կուսակցությունների հետ ստորագրվել են համագործակցության համաձայնագրեր:
Այդ համաձայնագրերի իմաստն այն է, որ համաձայնագիրը ստորագրող կուսակցությունները պատրաստակամություն են հայտնում իրենց մարդկային եւ կազմակերպչական ռեսուրսներով օգնել Համաժողովրդական շարժմանը:
Չնայած այս կուսակցությունները միանում են Համաժողովրդական շարժմանը, սակայն այս կուսակցությունների ղեկավար կազմի հետ հանդիպում է միայն ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, իսկ ՀԱԿ-ը եւ «Ժառանգությունն» այդ բանակցությունների եւ համաձայնագրերի հետ որեւէ կապ չունեն:
Ստացվում է, որ ԲՀԿ-ն սեփականաշնորհել է համաժողովրդական շարժումը: Մյուս խնդիրն այն է, թե երբ պետք է այս կուսակցություններն աջակցեն Համաժողովրդական շարժմանը, որովհետեւ հայտնի չէ, թե այդ շարժումը երբ է ինչ-որ միջոցառում կազմակերպելու, որ նրանք էլ աջակցեն: Երեւի այդ կուսակցությունները պետք է սպասեն մինչեւ 2017թ. խորհրդարանական ընտրություններ»։

Депутат парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Микаэл Мелкумян, который в Совете провозглашенного тройкой всенародного движения координирует работу с политическими партиями, действующими за пределами Национального Собрания, накануне сообщил, что уже подписано более десятка соглашений о сотрудничестве. Об этом пишет газета «168 жам», развивая тему.
«Смысл этих соглашений заключается в том, что подписанты выражают готовность своими людскими и организаторскими ресурсами содействовать всенародному движению. И хотя эти партии присоединяются к всенародному движению, однако с их руководящим составом встречается только лидер «Процветающей Армении» Гагик Царукян, а Армянский национальный конгресс и «Наследие» не имеют какого-либо отношения к проходящим переговорам и подписанию соглашений. Получается, что «Процветающая Армения» приватизировала всенародное движение. Другая проблема заключается в том, что непонятно – когда же «присоединившиеся» партии должны оказать содействие всенародному движению, поскольку совершенно неясно, когда же оно организует хоть какое-то мероприятие. Видать, придется ждать очередных парламентских выборов 2017 года», - отмечает «168 жам».